logo ps 2022

Nauczyciel w Podróży

Spotkania pokazowo-warsztatowe w ramach programu Przestrzenie Sztuki Taniec - Katowice

„Nauczyciel w podroży” to propozycja programowa popularyzująca osiągnięcia lokalnych twórców i metody pracy nauczycieli tańca z różnych ośrodków tanecznych w kraju. Program otwarty jest na wszelkie trendy i gatunki taneczne i ma formułę wymiany eksperckiej. Każdy z przedstawicieli ośrodków Przestrzeni Sztuki proponuje nauczycieli, którzy prezentują swoje dokonania w innych ośrodkach PS. Do Katowic przyjadą nauczyciele z Lublina (Mikołaj Karczewski), Białegostoku (Karolina Kardasz), Kielc (Kamil Zdańkowski) i Łodzi (Sebastian Fiegel). Katowiccy twórcy, którzy zaprezentują swoje metody w innych ośrodkach PS to Karolina Januszek i Monika Witkowska

Wstęp wolny

Listopad:

Kamil Zdańkowski (Przestrzenie Sztuki Taniec Kielce)

Kiedy: 12 listopada, godz. 12.30 – 16.00

Gdzie: Zakład Tańca Akademii Muzycznej – sala 115 (ul. Francuska 12)

Taniec jazzowy swoim rdzeniem sięga Afryki. Jego rozwój i rozkwit przypadają na przełom wieków XIX i XX, kiedy w Stanach Zjednoczonych Ameryki następowało łączenie i wzajemne oddziaływanie na siebie kultur Europy i Afryki. Samo słowo ,,jazz'' oznacza gwałtowność, siłę, energetyczność. Początkowo wykonywany do muzyki jazzowej, współcześnie jednak łączony z każdym gatunkiem i rodzajem muzyki. Lekcja techniki tańca jazzowego wspomaga szeroki rozwój tancerza, jego zdolności psychomotoryczne i koordynacyjne, sprawność fizyczną czy świadomość ruchu i własnego ciała. Taniec ten poprawia także wrażliwość muzyczną, a jego różnorodne style (takie jak broadway jazz, lyrical jazz, modern jazz i in.) umożliwiają indywidualną interpretację i emocjonalną tancerza. Zajęcia składać się będą z dwóch części: lekcyjnej oraz choreograficznej. W pierwszej nacisk położony będzie na naukę kombinacji poprawiających technikę taneczną. W drugiej natomiast poznana zostanie choreografia, na bazie której uczestnicy będą mogli wykazać się swoimi umiejętnościami oraz interpretacją materiału.

Kamil Zdańkowski, urodzony w Tarnowskich Górach. Z wykształcenia fizyk. Instruktor i choreograf. Tancerz Kieleckiego Teatru Tańca, z którym związany jest od 2014, kiedy to zadebiutował w spektaklu pt. Pasja. Od tego czasu nieustannie występuje w spektaklach i produkcjach Kieleckiego Teatru Tańca, a pod okiem Elżbiety i Grzegorza Pańtaków szkoli swój warsztat taneczny, choreograficzny i pedagogiczny. Przez wiele lat był członkiem Zespołu Tańca Nowoczesnego TESS, działającego przy Tarnogórskim Centrum Kultury. Jako instruktor prowadził tam w latach 2013-2014 grupę Mały TESS, a w 2016-2018 Formację Taneczną EKS-tremum w Centrum Kultury w Jędrzejowie. W swojej tanecznej karierze występował na wielu scenach w kraju, jak i za granicą (Niemcy, Portugalia, Izrael, Szwajcaria, Ukraina, Austria czy Chiny). Tańczył z Art Color Ballet, Teatrem Muzycznym Castello, Zespołem Pieśni i Tańca Śląsk czy ze szwajcarskim zespołem Alias, założonym przez Guilherme Botelho. Brał także udział w produkcji Krakowskiego Forum Kultury pt. Brzydkie Kaczątko, które współtworzył również choreograficznie. Debiut choreograficzny nastąpił w 2016 roku, kiedy na scenie Kieleckiego Teatru Tańca pokazał swoją choreografię dyplomową Festiwal Słowian. Dla tego samego Teatru przygotował również dwa inne spektakle. W ramach Wieczoru Młodych Choreografów w 2021 był to spektakl Noc na Łysej Górze. Wiosną 2022 roku premierę miała Sodoma i Gomora, będąca częścią Dyptyku Biblijnego Kieleckiego Teatru Tańca.


Grudzień:

Sebastian Flegiel (Przestrzenie Sztuki Taniec Łódź)

Kiedy: 3 grudnia, godz. 16.00 – 19.30

Gdzie: Zakład Tańca Akademii Muzycznej – sala 104 (ul. Francuska 12)

O autorskiej metodzie improwizacji grupowej:

Spotkanie poświęcone zostanie zapoznaniu się z koncepcją Improwizacji grupowej. Tematem przewodnim będą gesty komunikacji niewerbalnej oraz budowanie wspólnie rozumianego wachlarza możliwości ruchowych wewnątrz grupy. Nasza praca podczas dwóch dni będzie się opierać na technikach natychmiastowej kompozycji, tańca współczesnego oraz kontakt improwizacji – w ujęciu „soft touch”. Warsztat przeprowadzony będzie za pomocą serii ćwiczeń mających na celu zapoznanie uczestników z możliwościami kreacji wewnątrz ramy, jaką jest grupa, współdziałanie w grupie oraz budowanie relacji w grupie.

Sebastian Flegiel – tancerz, nauczyciel kontakt improwizacji, doświadczony w rozmaitych technikach tanecznych i ruchowych. Organizuje, a także prowadzi warsztaty i zajęcia z kontakt improwizacji. Uczestniczył w wielu przedsięwzięciach artystycznych w Wielkiej Brytanii, Francji, Słowacji, Niemczech oraz w przedstawieniach teatralnych w Polsce, Hiszpanii, Francji, Włoszech i Słowacji. Jest uczestnikiem ECITE (Europejska Wymiana Nauczycieli Kontakt Improwizacji).


Mikołaj Karczewski (Przestrzenie Sztuki Taniec Lublin)

Kiedy: 10 grudnia, godz. 11.00 – 14.30

Gdzie: Zakład Tańca Akademii Muzycznej – sala 115 (ul. Francuska 12)

O warsztacie autorskim „Obstraction Technique”

Warsztat oparty będzie na doświadczeniach Mikołaja Karczewskiego w pracy z tzw. the obstruction technique, zapoczątkowaną przez amerykańską reżyser Nancy Spanier i twórczo rozwiniętą przez choreografa Palle’a Granhøj’a, z którym Mikołaj współpracuje od 10 lat tj. od 2012 roku, tańcząc w 7 spektaklach teatru Granhøj Dans. Sam założyciel teatru Granhøj Dans o swej metodzie pisze następująco: Technika obstrukcji to sposób na znalezienie rdzenia/podstawy tańca. Czym jest taniec i jaka jest rola tancerza w tańcu? Obstrukcja to jednocześnie zniszczenie i rekonstrukcja ruchu. W jednym momencie dezintegruje i tworzy, można to nazwać tańcem dekonstruującym. Koniec jest początkiem. (cytując za http://granhoj.dk/) W trakcie warsztatu skupimy się na różnych metodach obstrukcji, w której uczestnicy przetwarzając materiał wyjściowy odnajdują dla siebie nowe schematy i rozwiązania ruchowe. Ucieleśnienie tych podstawowych założeń rozwija potencjał twórczy tkwiący w „żywo” tworzonej choreografii. Wprowadzając szereg szczegółowych i praktycznych zasad, technika ta daje możliwości poszerzenia rozumienia ruchu, jego znaczeń, a także zagadnień z kompozycji i improwizacji tanecznej. Obstraction technique to otwarty proces, bardziej praktyka pracy i sposób myślenia o procesie niż zamknięta metodologia. Skuteczność i efektywność obstrukcji zapewnić mają zasady pracy, których liczba, w zależności od wybranej metody obstrukcji, jest właściwie nieograniczona. Strukturyzują one działania i ułatwiają adaptację choreografii do danej obstrukcji, stwarzając jednocześnie pole manewru do twórczej ekspresji osadzonej w ciele, w scenicznej kreacji i twórczych poszukiwań. Metoda Obstraction Trechnique stała się dla Mikołaja Karczewskiego jednym z filarów praktyki tanecznej użytej w trakcie pracy nad autorskim spektaklem „Cornerstone”, którego premiera odbyła się w 2021roku.

Mikołaj Karczewski – tancerz, aktor, choreograf. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie, Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu. Artysta współpracował z wieloma teatrami w Polsce i za granicą, m.in. jako choreograf z TR w Warszawie, Teatrem Dramatycznym w Wałbrzychu czy Narodowym Starym Teatrem w Krakowie. W 2021r. stworzył choreografie do spektaklu Polskiego Teatru Tańca „Walka o ogień i wzrost gospodarczy” w reż. S. Kaczmarczyka. Występował w spektaklach wielu uznanych reżyserów m.in. w Hamlecie oraz „Libeslider Walzer” w reż. C. Tomaszewskiego, Położnicach szpitala Św. Zofii w reż. M. Strzępki, Stille W. Klimczyka i D. Knapik, Pluton p-Brane w reż. M. Pakuły oraz w choreografiach Colleen Thomas Young But the sun came up czy Joe Altera If/then w Lubelskim Teatrze Tańca oraz „Skin Hunger”w Teatrze Polskim we Wrocławiu. Od 2012 roku jest tancerzem duńskiego teatru tańca Granhøj Dans. Za rolę Szarlatana w spektaklu Petrushka-Extended (2016) otrzymał nominację do nagrody teatralnej w Danii w kategorii najlepszy tancerz sezonu. W tym roku można zobaczyć go w choreografiiach An Eve and an Adam, która otrzymała prestiżową nagrodę Reumert 2019 jako najlepszy spektakl teatru tańca w Danii, a także w solowym projekcie ”Stone. Face. Book” będącym 7 spektaklem w 10 letniej współpracy choreografa Palle Granhøj z Karczewskim jako tancerzem jego kompanii. Dodatkowo, w roku 2020, rozpoczął taneczną współpracę z kolejną słynną duńską kompanią DON GNU (za spektakle Turist oraz Beboer - otrzymał on ponownie nominacje jako najlepszy tancerz w Dani w sezonie 21/22). W 2020r. został uhonorowany stypendium twórczym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Młoda Polska – dzięki któremu stworzył on swój pierwszy w pełni autorski spektakl Cornerstone. W latach 2013 - 2021 współpracował z PWST WTT w Bytomiu jako wykładowca tańca współczesnego.


Karolina Kardasz (Przestrzenie Sztuki Taniec Białystok)

Kiedy: 11 grudnia, godz. 12.30 – 16.00

Gdzie: Zakład Tańca Akademii Muzycznej – sala 115 (ul. Francuska 12)

O warsztacie autorskim „Soft Body Flow in Space”:

w przestrzeni będziemy poruszać ciałem lekkim i miękkim, ale przede wszystkim uziemionym i gotowym na wszystko. Pomoże nam w tym świadoma praca z siłą grawitacji oraz usprawnienie naturalnego przepływu ruchu ciała – FLOW. Całkowitego połączenia poszukamy wykorzystując głównie technikę Floor work oraz Mirror Method. Warsztat zawiera elementy z dziedziny Movementu.

Warsztat skierowany jest do osób powyżej 14 roku życia, mających wcześniej styczność z tańcem w dowolnej formie. Na warsztaty warto zabrać koszulkę zakrywającą ramiona, spodnie z długimi nogawkami oraz nakolanniki.

Karolina Kardasz
Absolwentka Akademii Sztuk Teatralnych im. S. Wyspiańskiego w Krakowie na Wydziale Teatru Tańca w Bytomiu. W 2018 roku odbyła staż w Irene K Dance Company (Belgia) oraz Francesca Selva Dance Company (Włochy). W Polsce współpracuje między innymi z Bytomskim Teatrem Tańca i Ruchu Rozbark oraz Warszawską Operą Kameralną. Od 2018 roku tancerka belgijskiej kompani tanecznej Irene K.,z którą stworzyła spektakle: Adonde?, Murmures, Pieds et Pattes, Emprients, Emprients II, Rester ou partir oraz Matki, pokazywane na licznych festiwalach i wydarzeniach kulturalnych między innymi: VisoeS UrbanaS  (Sao Paulo), MID Festival (Brasilia), Goiania Art Museum (Goiania), Belgium Embassy in Brazil, Shenzhen Poly Art Festival (Chiny), International Performing Arts Festival Armenia (Erywań), TanzArt Festival (Belgia), Huy Performance Festival (Belgia), Festival Internazionale Danza Contemporanea di Roma (Włochy), Quinzena de Danca de Almada (Porugalia).  Od 2021 roku członkini Chia Dance Collective (Belgia), z którym stworzyła spektakl GeWILD. Od 2018 roku współtworzy festiwal Danse en Ville odbywający się w kilku miastach w Belgii i Niemczech. Tworzy również własne krótkie formy wypowiedzi scenicznej: „work in…”, „Ex – change”, „Ej… TY”, „Pola – obraz dźwięku samotności”, pokazywane na festiwalach w Polsce i za granicą. Prowadziła warsztaty m.in. w Polsce, Belgii, Niemczech i Brazylii. 


Program Przestrzenie Sztuki jest finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. 


Współorganizatorem programu w Katowicach jest Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego.