logo obchodów

Stulecie przyłączenia części Górnego Śląska do Polski

W czerwcu minie sto lat od wkroczenia Wojska Polskiego do Katowic. 

Po trzech powstaniach i plebiscycie rozpoczęło się formalne przejęcie przez Polskę władzy na przyznanej jej części Górnego Śląska. Miasto uczci tę rocznicę 18 i 19 czerwca. Dokładnie 20 czerwca 1922 roku gen. Stanisław Szeptycki wjechał na czele swoich oddziałów na katowicki rynek od strony Szopienic, witany przez mieszkańców i władze. Zwieńczeniem tego symbolicznego wydarzenia było podpisanie niespełna miesiąc później, bo 16 lipca, Aktu Objęcia Górnego Śląska przez rząd Rzeczpospolitej Polskiej. 

Miasto Katowice zaprasza na dwudniowe obchody 18 i 19 czerwca. Świętowanie rozpocznie się w sobotę 18 czerwca Piknikiem Lotniczym na lotnisku Muchowiec. Pomiędzy pokazami akrobacji powietrznych i przelotami zabytkowych samolotów, goście podziwiać będą mogli sprzęt wojskowy oraz pokazy sprawności wojska i służb mundurowych. Narodowy Bank Polski na swoim stoisku zaprezentuje okolicznościową monetę wybitą z okazji stulecia. 

Wieczorem obchody przeniosą się na katowicki Rynek. W muzycznym widowisku Metropolis Silesium 2122 wezmą udział znakomici polscy muzycy i wokaliści oraz aktorzy Teatru Śląskiego. Efekt artystyczny gwarantuje znany katowicki muzyk Miuosh oraz reżyser Robert Talarczyk. 

Niedziela będzie najważniejszym dniem obchodów. Rozpoczną się od Mszy Świętej Pontyfikalnej w Archikatedrze Chrystusa Króla. W południe na katowicki rynek ponownie wjedzie na czele wojska gen. Szeptycki. Uroczystą inscenizację, połączoną z paradą grup rekonstrukcyjnych będą oglądać wraz z mieszkańcami miasta goście z całej Polski. 

Tak ważny jubileusz w Mieście Muzyki UNESCO przyniesie więcej koncertów. Melomani spotkają się w sali NOSPR na uroczystym koncercie orkiestry, zaś po zachodzie słońca muzyka zabrzmi też na schodach Archikatedry Chrystusa Króla, gdzie rozpocznie działalność Panteon Górnośląski. 


Obchody objęte są Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. 

Wydarzenie współfinansowane jest przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię. 

 

18 czerwca 2022 roku

godz. 11.00 ― 18.00
Lotnisko Katowice ― Muchowiec

Piknik Lotniczy 
Wstęp wolny

W programie m.in. pokazy akrobacji grupy Redbull i Żelazny, inscenizacja walk powietrznych z czasów I wojny światowej, przelot samolotów Casa C-295M, pokazy skoczków spadochronowych oraz pokazy sprzętu wojskowego i służb mundurowych. 

Oficjalna strona wydarzenia dostępna TUTAJ.

godz. 20.00
Rynek

Widowisko muzyczne pt. „METROPOLIS SILESIUM 2122” 
Wstęp wolny

Na scenie, obok aktorów Teatru Ślaskiego, wystąpią: Renata Przemyk, Julia Pietrucha, Mela Koteluk, Marcelina, Mateusz Konieczny, Sebastian Riedel, Maciej Lipina, Marcin Wyrostek, Miuosh oraz FDG.Orkiestra.

Więcej informacji TUTAJ.

 

19 czerwca 2022 roku

godz. 10.30 ― 12.00 
Archikatedra Chrystusa Króla 

Msza Święta Pontyfikalna

godz. 12.30
Rynek

Inscenizacja wkroczenia Wojska Polskiego do Katowic wraz z odsłonięciem tablicy pamiątkowej.
Wstęp wolny

Rekonstrukcja wydarzeń sprzed 100 laty, gdy przez bramę tryumfalną do Katowic wjechał na czele swoich oddziałów gen. Stanisław Szeptycki. Tym razem przez symboliczną bramę wjadą do miasta konne i piesze grupy rekonstrukcyjne oraz Szwadron Kawalerii Wojska Polskiego, zaś aktorzy Teatru Śląskiego zrekonstruują wydarzenia z udziałem m.in. Wojciecha Korfantego i Józefa Rymera.

godz. 16.00
Archikatedra Chrystusa Króla

Otwarcie Panteonu Górnośląskiego 

godz. 18.00 
sala koncertowa NOSPR

Koncert Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia z siedzibą w Katowicach
Obowiązują wejściówki

Więcej o koncercie TUTAJ.

godz. 20.00 
plac św. Jana Pawła II (przed Archikatedrą Chrystusa Króla w Katowicach) wstęp wolny

Muzyczna podróż w przeszłość

Koncert z okazji otwarcia Panteonu Górnośląskiego. Wystąpią: Dżem, Sztywny Pal Azji, Stanisław Soyka, Kasia Moś, Maciej Lipina, Kasia Grzesiek. Wydarzenie zakończy się o godz. 22.00 mappingiem na elewacji katowickiej katedry.