Wspólne dzieło wielkiego formatu

Wspólne dzieło wielkiego formatu

Future Artist – wspólnota sztuki. Zadanie twórcze 2/2023

Zadanie twórcze nr 2 do pobrania TUTAJ.

Kontynuujemy nowy cykl działań oparty o pracę twórczą we wspólnocie. Pragniemy przybliżać przestrzeń wspólnoty zarówno w sztuce, jak i w naszej grupie FUTURE ARTIST. Proponowane zadania (oparte o pracę twórczą razem w kolektywie) odnosić się będą do działalności grup artystycznych w Polsce. Tym razem naszą inspiracją jest twórczość Tadeusza Brzozowskiego – członka Grupy Krakowskiej. Artysta technikę malarską opanował do perfekcji. Za sprawą wypracowanej przez niego metody twórczej, mówi się o nim, iż był „Alchemikiem koloru”. W swoich abstrakcyjnych obrazach, jak sam podkreślał, najpierw nasycał kolor do maksimum, a potem nagle go przygaszał. Twórczość malarską artysty cechowała śmiała intensywna kolorystyka, obrazy pełne barwnych, wręcz „dźwięczących” kolorem plam i załamujących się linii. Inspirując się twórczością Brzozowskiego, postaramy się namalować wielkoformatową pracę pełną wielowarstwowych struktur i świetlistych barw.

Materiały i narzędzia potrzebne do wykonania zadania:
- duży karton przyniesiony ze sklepu lub szary papier;
- farby plakatowe, akwarelowe, tempery;
- pędzle różnych wielkości;
- ołówek;
- paleta do mieszania barw lub talerzyk papierowy.

Instrukcja:
1. Zaproś do pracy twórczej swoich kolegów i koleżanki, rodziców lub dziadków.
2. Połóż karton lub papier bezpośrednio na podłodze.
3. Wyznacz ołówkiem na papierze osobne dla każdego uczestnika pola pracy.
4. Malujcie różnymi grubościami pędzla plamy barwne o różnym kształcie. Możecie używać różnych rodzajów farb: plakatowych, akwarelowych czy temper. Wypełnijcie pola różnymi formami i kolorem. Starajcie się mieszać barwy na papierowych talerzykach lub paletach malarskich.

Zadanie dla rodzica / nauczyciela / opiekuna:
Polecamy krótki film Muzeum Narodowego we Wrocławiu o Tadeuszu Brzozowskim – odcinek 60. z serii pt. „Którędy po sztukę”: 

 

 

Zrób zdjęcie pracy uczestników. Wyślij materiał na adres: ewa.kokot[AT]miasto-ogrodow.eu.

Opracowanie: Ewa Kokot – koordynator projektu Future Artist

Fot. Kinga Hołda-Justycka

Powrót