Śląski Dzień Tańca w Mieście Ogrodów
Mapka przedstawiająca lokalizacje akcji. Śląski Dzień Tańca. Poznaj program i zarejestruj się na wydarzenia

Śląski Dzień Tańca w Mieście Ogrodów

18.03.2023

Warsztaty, lekcje pokazowe, spektakle, kino tańca – to wydarzenia, które odbędą się 18 marca podczas Śląskiego Dnia Tańca organizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. 

Celem jest zainteresowanie mieszkańców tańcem oraz przedstawienie aktualnej oferty tanecznej regionu. Oprócz instytucji Katowice Miasto Ogrodów, NIMiT zaprosił do współorganizacji wydarzenia wiele ośrodków kultury całego województwa.

Swój udział w akcji potwierdzili również: Teatr Rozrywki w Chorzowie, Opera Śląska, Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny, Teatr Tańca i Ruchu Rozbark, Zakład Tańca Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa im. L. Różyckiego w Bytomiu, Wydział Teatru Tańca w Bytomiu Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie. 

W programie Śląskiego Dnia Tańca znajdą się m.in.: prezentacje spektakli, pokazy prac studentów i absolwentów szkół artystycznych, warsztaty taneczne – od tańca współczesnego i klasycznego po bollywood i akrobatykę taneczną. Wśród atrakcji pojawi się także jam taneczny, kino tańca, a także zwiedzanie unikatowej siedziby Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. 

Śląski Dzień Tańca, organizowany 18 marca 2023 roku, poprzedzi III Kongres Tańca, który odbędzie w Muzeum Śląskim w Katowicach od 19 do 21 marca 2023 roku

Program działań w naszej instytucji obejmuje warsztaty tańca współczesnego, pokaz Kina Tańca i jam taneczny na finał. 

Udział w wydarzeniach jest bezpłatny. Obowiązuje rejestracja poprzez stronę wydarzenia [Rejestracja na Śląski Dzień Tańca] - link otworzy się w nowym oknie.
 

Line-up KMO:

Warsztaty z tańca współczesnego dla dorosłych

Kiedy: 18 marca 2023, godz. 16.00 – 17.00

Gdzie:  sala 115 Zakład Tańca ul. Francuska 12

Limit miejsc: 15 osób

Prowadzenie: Sebastian Wiertelak

Uczestnicy zajęć poznają metodę pracy w tańcu współczesnym na podstawie własnych doświadczeń życiowych. Zakres i poziom dobierany jest według osób, które biorą udział w zajęciach. Wspólne budowanie świadomości i potrzeb własnego ciała, pobudzanie wyobraźni, kreatywności i wrażliwości cielesnej.

Sebastian Wiertelak: „Metoda, którą stosuję jest również autoterapeutyczna, ponieważ wpływa ona na szybsze rozwiązywanie problemów w codziennym życiu. Poprzez poznawanie tańca uczymy się wiele o samych sobie, pokonujemy swoje bariery i takim nurtem również podążam. Zajęcia są otwarte dla każdego, kto chciałby się oderwać od codzienności i wejść na moment w inny stan. Uczę tańczyć poprzez funkcjonalność w ruchu, prowadzoną poprzez sensualność, intuicyjność oraz naszą emocjonalność. Gdy lepiej poznajemy swoje ciało, zaczynamy rozumieć jego potrzeby, co doprowadza do lepszego komfortu życia i akceptacji nas samych. Czasami może być trudno, gdy trzeba coś poznać i przejść. Dlatego wspólne odkrywanie w tańcu siebie jest wyjątkowe i obustronne.”

*Warto zabrać ze sobą wygodny strój

Kino Tańca

Kiedy: godz. 17.30 – 19.30 

Gdzie: sala Muzykodromu

Film taneczny (albo taniec na ekranie „screen dance”) to film, w którym taniec jest używany do ujawnienia głównych tematów filmu, niezależnie od tego, czy są one powiązane z narracją lub historią, stanami bytu, czy też bardziej eksperymentalnymi i formalnymi kwestiami. W takich filmach tworzenie choreografii zwykle istnieje tylko w filmie lub wideo. W najlepszym przypadku filmy taneczne wykorzystują techniki filmowania i montażu, aby stworzyć zwroty akcji, wiele warstw rzeczywistości oraz głębię emocjonalną lub psychologiczną. W programie Kino Tańca prezentujemy filmy taneczne, rejestracje spektakli tanecznych, teatrów fizycznych, teatrów tańca oraz nowatorskie formy typu screen-dance. Każde spotkanie poprzedzone jest krótką prelekcją i zakończone dyskusją. Zadaniem kina tańca jest zaznajomienie odbiorców z wybitnymi, nowatorskimi i różnorodnymi formami tańca, rozbudzenie ciekawości i zainteresowania sztuką tańca oraz pogłębienie jej rozumienia i odczuwania. Kino Tańca jest daje możliwość zintegrowania uczestników i realizatorów różnych programów edukacyjnych i artystycznych Przestrzeni Sztuki w Katowicach ze środowiskiem lokalnym Katowic.

Jam taneczny

Kiedy: 18 marca 2023, godz. 20.00 – 22.00

Gdzie: Strefa Centralna (1 p.)

Spotkania w atmosferze swobodnej ekspresji – tanecznej i muzycznej. Kierowane do ludzi zainteresowanych tańcem. Taniec jest środkiem ekspresji, przyjemnym sposobem spędzania wolnego czasu, budowania relacji i więzi międzyludzkich. Organizacja improwizowanych wieczorów taneczno-muzycznych (jamów) pomaga zintegrować różne grupy społeczne stwarzając możliwość spotkania się, wspólnej zabawy. Poprzez aktywne uczestniczenie w tanecznych jamach oraz obserwację, ich uczestnicy mają możliwość oswajania się z komunikacją niewerbalną, cielesnością, ruchem.

Szczegółowy program Śląskiego Dnia Tańca. [link otworzy się w nowym oknie]

Program jest na bieżąco aktualizowany, dlatego NIMiT zachęca zainteresowanych uczestnictwem do śledzenia informacji.

Koordynatorka akcji: Ewelina Cieśla: slaskidzientanca[at]nimit.pl

 


Logotypy organizatorów: NIMiT, MKiDN, Marszałek Województwa ŚląskiegoWydarzenia realizowane w ramach Śląskiego Dnia Tańca, współorganizowane przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, współfinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Akcja odbywa się pod Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego.

Powrót