Michał Orlik
dekoracja

Michał Orlik

Nova Scena Klasyczna #2

Kiedy: 23 maja 2023, godz. 18.00

Gdzie: Katowice Miasto Ogrodów – Strefa Centralna [1 piętro]

Bilety: 10 zł normalny (50% zniżki z Katowicką Kartą Mieszkańca) dostępne na Interticket.pl oraz w kasie Miasta Ogrodów. Sprzedaż biletów będzie prowadzona również bezpośrednio przed wydarzeniem. [Kup bilet na koncert, link otworzy się w nowym oknie]

Idea i prowadzenie: Alicja Przytuła 

Występują:

Michał Orlik – skrzypce

Sebastian Nawrocki – akompaniament

Chciałbym zwrócić tu uwagę na twórczą rolę kompozycji, tak jak się ona prezentuje w swojej ogólności. Nie jest rzeczą oczywistą ani powszechnie rozpoznaną, że wszelki przedmiot doświadczenia jest kompozycją władz poznawczych. Nie ma bowiem żadnej podstawy, dla której jedne przedmioty pełnią funkcję części, inne zaś całości. To, w czym sztuka (a w szczególności muzyka) wiedzie prym, jest wskazaniem drogi ku afirmacji roli twórczej podmiotu w odniesieniu do rzeczywistości. Dzięki niej jesteśmy w stanie zaobserwować, jak poprzez ludzką wolę „coś” staje się bardziej „czymś” niż inne „coś”. – Michał Orlik

Strefa Centralna w instytucji Katowice Miasto Ogrodów sprzyja słuchaniu muzyki klasycznej.

We wnętrzu kawiarni świat sztuki muzycznej nabiera współczesnych znaczeń i dobrze się w niej czują młodzi muzycy oraz publiczność otwarta na nowe twarze i trendy.

Pierwsza odsłona projektu dowiodła, że Nova Scena Klasyczna „(…) przywraca dawny zwyczaj, a tym samym stwarza możliwość, by poznać, a może nawet pokochać muzykę klasyczną oraz jej twórców i wykonawców w swobodnej, kawiarnianej atmosferze” („Smyczkiem po emocjach” – felieton Weroniki Górskiej).

Na kolejnym wydarzeniu w ramach Novej Sceny Klasycznej zagra skrzypek Michał Orlik, katowiczanin, student Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Wystąpi z programem, który obejmuje kompozycje o znaczącej pozycji w literaturze wiolinistycznej, m.in. Bacha, Beethovena, Mozarta, Paganiniego, Ysaya.

Michał Orlik (rocznik 2000). Student Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach w klasie skrzypiec dr. hab. Szymona Krzeszowca, prof. AM. W ramach programu Erasmus+ studiował również na Akademii Muzycznej im. F. Liszta w Budapeszcie. Absolwent POSM I st im. S. Moniuszki w Katowicach (Pod kierunkiem Renaty Dziuby) oraz POSM II st. im. K. Szymanowskiego w Katowicach w klasie profesora Szymona Krzeszowca. Miał przyjemność koncertować z Filharmonią Śląską, Świętokrzyską, Podkarpacką, Orkiestrą Symfoniczną w Cuence (Ekwador) oraz Luxembourg Philharmonia.

Wybrane nagrody i osiągnięcia: 

  • I miejsce – 32 Young Musician International Competition „Citta di Barletta”, Włochy 2022;
  • II miejsce – London Classical Music Competition 2022;
  • II miejsce – MAP-IMC 2021;
  • II miejsce – Medici International Music Competition 2021;
  • Grand Prix – 21 Century Talents Concerto Competition 2021;
  • Finalista – II Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. G. Bacewicz, Łódź 2019;
  • II miejsce – V International Violin Competition „Vasco Abadijev”, Sofja 2019;
  • II miejsce oraz nagroda specjalna – „Solista Young Arts Masterclass”, Krosno 2019;
  • Gold Medal – 4th M III miejsce oraz dwie nagrody specjalne – XIV Międzynarodowy Konkurs Młodych Skrzypków im. K. Lipińskiego i H. Wieniawskiego, Lublin 2018;anhattan International Music Competition, 2019.

Powrót