Ognisko Muzyki Tradycyjnej w Katowicach
dekoracja

Ognisko Muzyki Tradycyjnej w Katowicach

Spotkanie II

Zapraszamy na drugie już wydarzenie w ramach Ogniska Muzyki Tradycyjnej w Katowicach, a będzie to potańcówka z Kapelą Fedaków poprzedzona warsztatami tradycyjnych tańców śląskich, które poprowadzi Iga Fedak.

Kiedy: 26 lipca 2023

Gdzie: Strefa Centralna (I piętro)

Dla kogo? Potańcówka jest otwarta dla wszystkich chętnych i z doświadczenia wiemy, że dobrze bawią się zarówno osoby, które „siedzą” na co dzień w tańcach tradycyjnych, jak i te, które przyszły zupełnie przez przypadek.

Jak się przygotować? Otwórzcie się na innych i tańczcie z nowo poznanymi osobami – wtedy najbardziej skorzystacie z potańcówki!

Bilety: 15 zł – warsztaty; 20 zł – potańcówka (50% zniżki z Katowicką Kartą Mieszkańca)
Bilety dostępne na miasto-ogrodow.interticket.pl [link otworzy się w nowym oknie]

UWAGA! Można uczestniczyć w samych warsztatach lub samej potańcówce. Wydarzenia te uzupełniają się, jednak każde z nich stanowi odrębną całość.

 

PROGRAM

Warsztaty tradycyjnych tańców śląskich 

godz. 18.00 – 19.30 

Zapoznamy się z krokami podstawowymi powszechnych niegdyś na Śląsku tańców (np. poleczka) oraz nauczymy się w nich poruszać, ale również poznamy tańce figurowe (gąsior, rainlender). Nauczymy się zarówno powtarzalnych sekwencji w ramach danego tańca figurowego, jak i przymierzymy się do tanecznej improwizacji. Poza samą praktyką taneczną, ważną częścią zajęć będą wiadomości o tańcach oraz ich dawnych funkcjach oraz kontekście występowania. Pojawią się także archiwalne nagrania tradycyjnych tańców śląskich.

Kup bilet na warsztaty [link otworzy się w nowym oknie]


Potańcówka z Kapelą Fedaków

godz. 20.00 – 23.00 

Podczas imprezy z muzyką na żywo będzie zarówno okazja, aby wykorzystać zdobyte na warsztatach umiejętności, jak i do tego, aby swobodnie potańczyć i poimprowizować. Zespół poprowadzi także instruktaże kolejnych śląskich tańców tradycyjnych!
Kapela Fedaków to rodzinny zespół z Katowic, grający muzykę tradycyjną ze Śląska, a także autorską muzykę inspirowaną muzyką tradycyjną. Zespół zagra w składzie:

Iga Fedak – etnolożka, etnomuzykolożka, instruktorka tańca ludowego. Zagra na barabanie, zaśpiewa i nauczy tańców.

Kuba Fedak – multiinstrumentalista, kompozytor, pedagog. Zagra na akordeonie.
Karolina Fedak – skrzypaczka, aktywna działaczka Śląska Folkowego.

Posłuchaj zespołu Kapela Fedaków [link otworzy się w nowym oknie]

Kup bilet na potańcówkę [link otworzy się w nowym oknie]


Na kolejne wydarzenia w tym schemacie (18.30 warsztaty, 20.00 potańcówka) zapraszamy 16 sierpnia (środa) i 31 sierpnia 2023 (czwartek). 

Jesienią będziemy kontynuować działania. Od września ruszymy z cotygodniowymi zajęciami muzycznymi, raz w miesiącu będą odbywać się warsztaty tradycyjnych tańców śląskich w podziale na grupę początkującą i zaawansowaną, a 18 listopada odbędzie się wielka potańcówka na finał projektu! Trzymajcie rękę na pulsie.

W razie pytań piszcie do Kapeli Fedaków: kapelafedakow[at]gmail.com 


 

mkidn, nimi, kmo, kapela fedaków

 

 

Projekt realizowany we współpracy z Narodowym Instytutem Muzyki i Tańca w ramach programu OGNISKA MUZYKI TRADYCYJNEJ 2023, prowadzonego przez Pracownię Muzyki i Tańca Tradycyjnego. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Organizator: Katowice Miasto Ogrodów

Lider Ogniska: Kapela Fedaków

Powrót