Podziel się dzielnicą
dekoracja

Podziel się dzielnicą

Spacer z Mieszkańcami (VII) po Wełnowcu-Józefowcu

Chcesz poznać nieznane fakty i dowiedzieć się czegoś więcej o historii swojej dzielnicy? Interesuje Cię architektura lub obszary przyrodnicze Katowic poza ścisłym centrum? Jeśli tak, weź udział w spacerze, w którym równie ważny, co zaplanowana trasa będzie Twój udział! 

Na spacer obowiązują zapisy telefonicznie: 32 609 03 32 lub 32 609 03 21 (od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-17.00), mailowo: rezerwacje[AT]miasto-ogrodow.eu lub za pomocą formularza dostępnego TUTAJ. Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Kiedy: 29 lipca 2023

Gdzie: Dzielnica Wełnowiec-Józefowiec

Start spaceru: 15.00

Miejsce zbiórki: skrzyżowanie ulicy Józefowskiej i Słonecznej (przy cmentarzu)

Przewodnik: Edward Grządziel

Uwaga: w zależności od warunków atmosferycznych oraz uczestników, spacer może potrwać od 4 do 6 godzin.

Zapraszamy na spacer po rejonie Wełnowca-Józefowca, o którym pierwsze wzmianki pochodzą z XVII wieku. Dzięki płytko zalegającym pokładom węgla kamiennego ten początkowo rolniczy obszar szybko zyskał przemysłowy charakter, a pierwsza kopalnia powstała tu pod koniec XVIII wieku.  

Znaczną część naszego spotkania poświęcimy początkom i rozwojowi przemysłu na tym terenie. Porozmawiamy między innymi o Kopalni „Waterloo”, Zakładach Hohenlohego i Kopalni „Caroline”. W trakcie spaceru odwiedzimy również tereny zielone, odkryjemy historie kolonii robotniczych, a także porozmawiamy o sporcie i ważnych dla mieszkańców miejscach znajdujących się na terenie dzielnicy. 

Spojrzymy w przeszłość, aby porozmawiać o tym jak Wełnowiec-Józefowiec zmienił się zarówno na przestrzeni kilku stuleci, jak i kilku ostatnich lat.

 

Mamy nadzieję, że w trakcie wycieczki podzielisz się z nami opowieściami związanymi z życiem dzielnicy lub szczególnymi dla Ciebie i Twoich bliskich miejscami. Każda historia jest dla nas ważna i będzie stanowić wkład w proces przygotowywania mapy, w której uwzględnione zostaną istotne punkty dziedzictwa materialnego, a także opowieści, emocje i wspomnienia związane z Twoją Dzielnicą! To również unikalna okazja, aby wspólnie zastanowić się nad tym, jak opowiadać o lokalnym dziedzictwie. Czekamy zarówno na obecnych, jak i dawnych mieszkańców Wełnowca-Józefowca, a także osoby chcące podzielić się wspomnieniami i historiami członków rodziny lub znajomych.


ktw gzm 2029

Zrealizowano z udziałem środków finansowych z budżetu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Cykl spacerów jest częścią działań w ramach starań o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029.
 

Powrót