Jubileuszowy Koncert TGD
dekoracja

Jubileuszowy Koncert TGD

z okazji 100-lecia Kościoła Baptystycznego w Katowicach

Kiedy: 16 września 2023, godz. 18.00

Gdzie: Katowice Miasto Ogrodów – sala koncertowa 

Uprzejmie informujemy, że wszystkie wejściówki na koncert zostały rozdane

Program

godz. 18.00 Część oficjalna z udziałem Chóru Zboru Baptystów w Białymstoku

godz. 18.40 Koncert Zespołu TGD
 

Zapraszamy na koncert jubileuszowy z okazji 100-lecia Kościoła Chrześcijan Baptystów w RP
Pierwszy Zbór w Katowicach
. Wystąpi znany polskim słuchaczom od ponad 40 lat zespół TGD.

Baptyści na Górnym Śląsku pojawili się na początku XX wieku. Z nielicznych danych archiwalnych wynika, że w Królewskiej Hucie (dzisiejszy Chorzów) działali już w 1911 roku, gdzie zbór funkcjonował do 9 marca 1924. Wtedy to zostali włączeni do gminy w Katowicach. Gmina baptystów w Katowicach powstała 3 września 1922, kiedy to zbór w Poznaniu usamodzielnił swoją placówkę nr 8 z siedzibą w Katowicach. W 1923 roku zbór liczył 63 członków. Nowa gmina została obejmowała swoją działalnością obszar całego województwa śląskiego. W latach 30-tych XX wieku zbór w Katowicach pozyskał nową kaplicę przy ul. Zabrskiej 7. Mogło się w niej pomieścić nawet kilkaset osób. W katowickim zborze prowadzono różnoraką działalność. Istniały przy nim m.in. orkiestra, chór i szkółka niedzielna. [Za: "Baptyści na Górnym Śląsku", silesia.edu.pl [link otworzy się w nowym oknie]. 

Muzykę TGD (skrót od Trzecia Godzina Dnia) zalicza się do nurtu pop-gospel, choć obecnie repertuar zespołu to głównie autorskie kompozycje Piotra Nazaruka, lidera i dyrygenta grupy. Jest to od lat jeden z najbardziej znanych, a na pewno najdłużej działających, zespołów muzycznych w Polsce wykonujących współcześnie muzykę z chrześcijańskim przesłaniem.

Dzisiejsze brzmienie grupy tworzy kilkunastu wokalistów, zespół instrumentalny i grono solistów. Cechą wspólną koncertów na żywo, jak i nagranych płyt, są dźwięki prezentujące szerokie gatunki muzyczne (spokojne melodie, rockowe brzmienia, ballady i elementy rapu), ale zawsze ta sama treść – teksty oparte na słowach Pisma Świętego. 

Zespół wydał do tej pory 13 albumów z muzyką autorską. TGD jest rozpoznawalne również szerszemu gronu widzów za sprawą koncertów telewizyjnych i gościnnym występom w muzycznych i rozrywkowych programach telewizyjnych. 

Znanym projektem TGD jest rozpoznawalna już od lat coroczna trasa koncertowa „Kolędy świata”, do której zespół zaprasza znanych gości (Ania Karwan, Kasia Cerekwicka, Kuba Badach, Piotr Cugowski i innych), zabierając publiczność w podróż po najciekawszych bożonarodzeniowych tradycjach muzycznych z całego świata. 

Koncerty zespołu, choć muzycznie na bardzo wysokim poziomie, są nie tyle formą prezentacji artystycznej, co "ubraną w dźwięki" modlitwą.  

 

 

Powrót