SPALONA ZIEMIA
Bartosz Bielenia i jego sobowtór patrzą na siebie

SPALONA ZIEMIA

Audioserial w technologii ambisonicznej

Kiedy: 21 października 2023, godz. 18.00

Gdzie: Biuro Dźwięku Katowice (II p., sala 204)

Wstęp wolny

Biuro Dźwięku Katowice i serwis Audioteka zapraszają na odsłuch dwóch pierwszych odcinków słuchowiska „Spalona Ziemia”, pierwszego w Polsce serialu audio zarejestrowanego w technologii ambisonicznej*.

Spalona ziemia opowiada historię Josiego - idealisty i społecznika wciąganego w brudny świat polityki w nękanej suszą i ogarniętej bezprawiem Republice Arny. W rolach głównych wystąpili: Bartosz Bielenia, Jacek Beler, Sandra Drzymalska i Marian Dziędziel.

Realizacja słuchowiska przebiegała, nie w studiu a w prawdziwych lokalizacjach, na ulicach, w biurach, samochodach. Podążający za aktorami mikrofon 3D pozwolił na całkowitą swobodę kreacji postaci, m.in. ruch ciała, wchodzenie sobie w słowo i interakcję z otoczeniem.

Po zbiorowym odsłuchu w siedzibie BDK na wielokanałowym Soundsystemie BDK 2.0, zaprosimy Was na spotkanie z twórcami: Wojciechem Oleksiakiem i Katarzyną Szczerbą.

Twórcami serialu są bracia Oleksiak. Wojciech od lat produkuje najwyższej jakości treści audio, współpracuje z czołowymi redakcjami w USA i Europie (m.in. NPR, The Europeans). W 2022 r. został uhonorowany nagrodą Podcast roku za stworzenie serialu o życiu i twórczości Arkadiusa. Drugi z braci - Jerzy jest wybitnym archeologiem młodego pokolenia. Swoje życie dzieli między Polskę i Bliski Wschód. Swoje obserwacje przekuwa w fabularne formy - opowiadania i scenariusze.

Za reżyserię dźwięku odpowiedzialna jest Katarzyna Szczerba. Na swoim koncie ma ponad 100 projektów, m.in. „Obiekt” (reż. Paulina Skibińska) , „Figura” (reż. Katarzyna Gondek), „Las 4 rano” (reż Jan Jakub Kolski), „Wszystkie nieprzespane noce” (reż. Michał Marczak) czy „Komunia” (reż. Anna Zamecka). Nagrodzona Cinesonika Award, Fisheye Best Use of Sound Award i „Andrei Toncu” Best Sound Design Award. Absolwentka Berlinale Talents 2017.

Serial w serwisie Audioteka [link otworzy się w nowym oknie]

FB @BDK [link otworzy się w nowym oknie]

*Technika ambisoniczna pozwala na odwzorowanie dźwięku w przestrzeni w sposób najbardziej zbliżony do tego, jak przebiega to w naturalnym środowisku, imituje rzeczywisty sposób rozchodzenia się fali dźwiękowej. 

Powrót