CityBike Hack

Hakaton poświęcony katowickim rowerom miejskim

Interesujesz się katowickimi rowerami miejskimi? Chcesz diagnozować jego słabe strony systemu wypożyczania sprzętu i proponować rozwiązania problemów? ZależyCi na nawiązaniu kontaktu z osobami, które też interesują się rozwojem miasta? Weź udział w hakatonie rowerowym CityBike Hack i pracuj w interdyscyplinarnym zespole pod okiem ekspertów!

System rowerów miejskich funkcjonuje w Katowicach od 2010 roku. Pierwotnie rowery dostępne były w tradycyjnych wypożyczalniach, a od 2015 roku proces wynajmowania i zwracania sprzętu został zautomatyzowany. Obecnie użytkownicy mogą skorzystać z 450 rowerów miejskich (osobowych i cargo) zlokalizowanych w 54 stacjach.

Na podstawie danych m. in. o lokalizacjach oraz porach wypożyczeń i zwrotów pojazdów chcemy sprawdzić, w jaki sposób użytkownicy korzystają z rowerów miejskich. Zależy nam także na zestawieniu powyższych danych z mapami ścieżek rowerowych i informacjami dotyczącymi zamieszkania. Naszym celem jest diagnoza potencjalnych problemów i zaproponowanie rozwiązań w porozumieniu z aktywistami miejskimi, badaczami danych i specjalistami od transportu miejskiego.

Zapraszamy do udziału osoby zainteresowane transportem publicznym, aktywistów miejskich, programistów, badaczy danych, projektantów, a także wszystkich, którzy chcieliby wesprzeć proces udoskonalania roweru miejskiego w Katowicach.

Jakie zbiory danych posiadamy?

– dane nt. wypożyczeń roweru miejskiego z firmy Nextbike,

– lokalizacje stacji i tras rowerowych,

– dane geograficzne dot. populacji.

Wszelkie pytania prosimy kierować na info@medialabkatowice.eu.

Kiedy: 2 marca 2019, godz. 10-18
Gdzie: Medialab (parter Katowice Miasto Ogrodów)

Uczestnictwo w hakatonie jest bezpłatne – aby wziąć udział, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy >>> TUTAJ

Spotkanie potrwa 8 godzin. Uczestnicy otrzymają dostęp do próbek zbiorów danych kilka dni przed wydarzeniem.