Nowa siła w polskim jazzie
Nowa siła w polskim jazzie

Nowa siła w polskim jazzie

Spotkanie Katowickiego Radaru Muzycznego

Kiedy: 25 czerwca 2019, godz. 18
Gdzie: sala 204, Katowice Miasto Ogrodów(pl. Sejmu Śląskiego 2)

Wstęp wolny

Temat spotkanie: Nowa siła w polskim jazzie

Jazz w Polsce zawsze miał się dobrze i obok muzyki metalowej jest naszym najważniejszym muzycznym towarem eksportowym. Mamy ogromne tradycje i ważnych w skali światowej muzyków będących u szczytów w XX wieku (m.in. Komeda, Urbaniak, Stańko), obecnie również możemy pochwalić się jazzmanami, którzy dzięki wieloletniej pracy są rozpoznawalni nie tylko wśród fanów jazzu i nie tylko w Polsce (m.in. Grażyna Auguścik, Aga Zaryan, Anna Maria
Jopek, Leszek Możdżer, Marcin Wasilewski Trio, Maciej Obara). Ale to młode pokolenie 20-30 latków jest również gotowe na światowe kariery i sławę w tym jakże szlachetnym gatunku. O tym porozmawiamy sobie właśnie z tymi młodymi i zdolnymi w ramach cyklu „Katowicki Radar Muzyczny/Rozmowy”, który odbędzie się 25 czerwca w Mieście Ogrodów.

Goście:

Małgorzata Hutek - kompozytorka, autorka tekstów, trenerka wokalna Urodziła się w Łodzi. Pochodzi z artystycznej rodziny, jej mama jest aktorką, ojciec reżyserem. Absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach - specjalności wokalistyka jazzowa oraz studentka wydziału kompozycji i aranżacji tejże Akademii. Swoją muzyczną drogę rozpoczęła od nauki gry na skrzypcach, potem
uczęszczała do klasy saksofonu. Nagrała dwie autorskie płyty, debiutancką Grounded in Love oraz Psalmy wraz z Dominikiem Wanią i kwartetem jazzowym Atom String Quartet. W 2017 nagrała partie wokalne na płytę czeskiej trębaczki jazzowej Stepanki Balcarove „Life and Happiness of Julian Tuwim”, która zawierała 9 utworów do wierszy polskiego poety. Obecnie pracuje nad projektami „Songbook of Moniuszko” oraz „Mów do mnie czule” wraz z Karolem Makowskim. Koncertowała na jazzowych festiwalach w Polsce i w Czechach.

Emil Miszk - Zdobywca nagrody FRYDERYK w kategorii Jazzowy Debiut Roku za album „Don’t Hesitate!” oktetu Emil Miszk & The Sonic Syndicate. Jego styl opiera się na starciu dwóch energii - z jednej strony przynależność do tradycji, z drugiej totalna wolność. Jest to efekt współpracy z takimi artystami jak: Sławek Jaskułke, Tymon Tymański czy Marcin Masecki. Współtworzy wiele formacji związanych z trójmiejskim środowiskiem muzycznym: Algorhythm, Sławek Jaskułke Sextet, Dominik Bukowski Quartet, Kamil Piotrowicz Sextet, kwartet trąbek barokowych Tubicinatores Gedanenses czy zespół wykonawców muzyki współczesnej Sinfonietta Pomerania.

Adam Tadel - kontrabasista, absolwent Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. w Tarnowie w klasie Krzysztofa Krawczyka, student Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie prof. Adama Kowalewskiego. Ma za sobą liczne koncerty w Polsce i Europie. Zdobywca wielu nagród na prestiżowych konkursach w kraju i za granicą, m.in. Grand Prix z zespołem Maciek Wojcieszuk Quintet na 39. Międzynarodowym Festiwalu Jazzowym w Getxo 2015 (Hiszpania), Grand Prix z zespołem SoundMeck na 8th Azoty Tarnów Jazz Contest, III Miejsca na Festiwalu B-Jazz Leuven(Belgia) 2016 z zespołem Maciek Wojcieszuk Quintet i z zespołem Piotr Budniak Essential Group na 38. Międzynarodowym Festiwalu Jazz Juniors 2015. Dwukrotnie otrzymał indywidualną nagrodę ,,Osobowość Regionu” na 4th Azoty Tarnów Jazz Contest oraz 8th Azoty Tarnów Jazz Contest. Ma na koncie kilka nagranych płyt, m.in. Julia Kania ,,Here”, The Forest Tuner ,,Tunes”, SoundMeck ,,Eruption”, Maciek Wojcieszuk Quintet ,,MWQ”, Mateusz Sobiechowski ,,Vital Music”, Klara Cloud & The Vultures,, Vauna”. W 2015 roku otrzymał Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla najwybitniejszych studentów.

Prowadzący:
Przemek Kubajewski – dyrektor Akademii Menedżerów Muzycznych

Powrót