Wokół Portretu
Wokół Portretu

Wokół Portretu

Wystawa fotografii w Galerii Miasta Ogrodów

Wernisaż: 5 września, godz. 18

Wystawa prezentowana do 20 października 2019 r.

Galeria Miasta Ogrodów

Wystawa fotografii portretowych wykonanych w technikach zwanych archaicznymi, bądź alternatywnymi, takich jak m. in.: guma dwuchromianowa, mokry kolodion, cyjanotypia, heliograwiura czy fotografia otworkowa. 

 

Elementem formalnym łączącym eksponowane na wystawie cykle fotografii portretowych prace jest unikatowa plastyczna właściwość obrazu, wynikająca z użycia określonej metody wytworzenia każdej z prezentowanych fotografii. Każdorazowo właściwość ta jest na tyle silna, że wizualnie charakteryzuje obraz, stanowi swoiste "odkształcenie" powstałe na styku realnego, widzianego okiem artysty bohatera fotografii, a jego dwuwymiarowym przedstawieniem-interpretacją zapisanym na płaszczyźnie wytworzonego obrazu. 

Prezentowane prace nie są wynikiem poszukiwania przez fotografów obiektywizmu i realizmu w obrazowaniu modela. Przeciwnie - twórcy prezentowanych na wystawie prac wybierali techniki pozwalające na swoiste przetworzenie, a nawet odkształcenie fotografowanego obiektu na etapie jego rejestrowania bądź wytwarzania odbitki, w celu ukazania subiektywnej, często bardzo osobistej perspektywy służącej interpretacji osobowości portretowanych osób. Wszystkie zaprezentowane fotografie wykonane zostały w technikach alternatywnych w stosunku do powszechnej dziś fotografii cyfrowej, każda praca jest unikatowym i niepowtarzalnym dziełem wytworzonym osobiście przez autora.

Na wystawie zaprezentowane zostaną cykle następujących autorów: 
Marek Gardulski, 
Andrzej Grudzień, 
Katarzyna Łata, 
Katarzyna Kalua Kryńska, 
Georgia Krawiec, 
Roman Kravchenko, 
Janusz Marynowski, 
Witold Marynowski, 
Greg Ostrowski, 
Patrycja Pawęzowska, 
Konrad K. Pollesch, 
Robert Pranagal, 
Karina Ska, 
Wojciech Sternak, 
Marcin Szwaczko, 
Krzysztof Ślachciak, 
Meg Turner, 
Rafał Warzecha, 
Magdalena Wdowicz-Wierzbowska, 
Andrzej Wiktor.

Kurator wystawy: Jolanta Rycerska

Organizatorzy: Związek Polskich Artystów Fotografików: ZPAF OW, Studium Fotografii ZPAF, Katowice Miasto Ogrodów

Partner: Orkiestra Sinfonia Varsovia

Powrót