Wieczór młodych choreografów
Wieczór młodych choreografów

Wieczór młodych choreografów

Prezentacje spektakli powstałych w ramach programu rezydencyjnego "Pokolenie PS"

Wieczór młodych choreografów


Kiedy: 27.08.2021, godz. 18:30
Gdzie: Sala 211 Katowice Miasto Ogrodów


W ramach Wieczoru młodych choreografów odbędą się 3 prezentacje spektakli powstałych w ramach programu rezydencyjnego "Pokolenie PS":


"Topole"
Taniec: Zuzanna Kasprzyk, Anna Kosiorowska
Choreografia: Zuzanna Kasprzyk, Andrzej Molenda
Muzyka: Karlis Klaubergs
Światła: Radosław Lis
czas trwania: ok. 40 min
Topola (Populus L.) – rodzaj drzew z rodziny wierzbowatych (Salicaceae). Topole należą do najszybciej rosnących drzew w klimacie umiarkowanym, uznawane są za drzewa pionierskie. Sadzone bywają jako ozdobne wzdłuż dróg z powodu swego szybkiego wzrostu, małych wymagań i znoszenia warunków miejskich. Są to drzewa stosunkowo krótko żyjące.
Topole to część projektu Atlas Drzew (Zimozielonych), który jest serią etiud - portretów w ruchu przedstawiających tancerki za pomocą metafory drzewa. Obraz drzewa jest odwołaniem do natury, ale również znakiem fraktalnej struktury rzeczywistości. Inspirując się estetyką japońską poszukujemy piękna w przyrodzie – piękna, które trwa, wymaga uwagi i zaangażowania w somatycznym współodczuwaniu. Pracę opieramy na metodzie Body-Mind Centering, wydobywając jakości ruchowe związane z doświadczaniem tzw. systemów ciała.
W naszej pracy eksperymentujemy z choreografią poetycką – metaforyczną i somatyczną – starając się otwierać przestrzeń interpretacji na indywidualną wrażliwość widza. Poszukujemy wielowymiarowości i wieloznaczeniowości. W końcu: "e solo un trucco" (to tylko sztuczka).

 "Projekcje ruchowe nr 6"
Taniec: Agata Jędrzejczak
Choreografia: Agata Jędrzejczak
Światła: Radosław Lis
czas trwania: ok. 25 minut
"Każde prawdziwe uczucie jest w rzeczywistości nieprzetłumaczalne. Wyrazić je to zdradzić. Lecz można je przetłumaczyć, u k r y w a j ą c. Prawdziwy wyraz skrywa to, co manifestuję. Przeciwstawia ducha rzeczywistej pustyce natury, tworząc, przez odwrócenie, rodzaj pełni w umyśle. Każde potężne uczucie budzi w nas poczucie pustki. I mowa jasna, nie dopuszczając do tej pustki, uniemożliwia również pojawienie się poezji w myśli. Dlatego obraz, alegoria, figura, która maskuje to, co pragnie objawić, więcej ma znaczenia dla umysłu niż jasność przyniesiona przez słowną analizę.
Tak więc prawdziwe piękno nie uderza nas nigdy bezpośrednio. I zachodzące słońce jest piękne dzięki temu wszystkiemu, czego nas pozbawia".
Antonin Artaud (z "Teatr i jego sobowtór")
Możliwe, że w swoim temacie dotyczącym percepcji nowych mediów, główny nacisk w interpretacji zostanie wypowiedziany przez kontekst zmysłu wzroku. Natomiast nierozerwalnie uważam pojęcie obserwacji, percepcji, widzenia, słyszenia, smakowania, czucia jako wielozmysłowe ucieleśnienie rzeczywistości przez ludzkie ciało.


"Komedia taneczna o lekkim zabarwieniu merytorycznym"
Taniec: Paweł Zaufal
Choreografia: Paweł Zaufal
Światła: Radosław Lis
czas trwania: ok. 50 min
Zapraszamy państwa na zwięzły teoretycznie bardzo praktyczny wykład światowej sławy naukowca dansologi stosowanej dr Gilgorda.

BILETY: 
Darmowe wejściówki można rezerwować mailowo:
rezerwacje@miasto-ogrodow.eu 
i telefonicznie: 32 609 03 32 od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-16:00. 


Projekt Przestrzenie Sztuki jest finansowany ze środków Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

#przestrzeniesztukikatowice #instytut_muzyki_i_tanca #instytutteatralny#mkdnis_gov_pl
 

Powrót