Spacerownik po południowym śródmieściu
Spacerownik po południowym śródmieściu

Spacerownik po południowym śródmieściu

Najnowsza publikacja Medialab Katowice

Katowice. Spacerownik po południowym śródmieściu to kieszonkowa publikacja opisująca tereny na południe od torów kolejowych. Osią, wokół której skupia się narracja, jest ulica Kościuszki – najdłuższa ulica Katowic. 

 

Spacerownik powstał, by zwrócić uwagę mieszkańców i turystów na obszar miasta, w którym brak spektakularnych atrakcji, wielkich inwestycji, życia nocnego. Południowe śródmieście Katowic wciąż jest za to pełne miejsc, które nie zmieniły się od dziesięcioleci. 

 

W przewodniku wskazujemy niepozorne adresy o znaczącej dla miasta historii; opisujemy codziennie mijane budynki i skwery, ukazując je w kontekście ludzi i wydarzeń. Poprzez publikację zachęcamy do spojrzenia na Katowice jak na miasto, które można zwiedzić w weekend – z mapą i przewodnikiem.

 

Zawartość spacerownika

Czytelnicy wybrać mogą jedną z 5 tras spacerowych opisanych na 80 stronach publikacji:


1) Wystawa miejskiej architektury – o kamienicach i innych budynkach przy ul. Kościuszki

2) Top 10 – opisującą najbardziej interesujące obiekty

3) Znane osoby związane z ulicą Kościuszki – szlakiem rozpoznawalnych postaci

4) Najwięksi deweloperzy Katowic – spacer poświęcony rodzinie Zimmermanów

5) Tramwajem do parku – trasa, którą można przebyć jadąc tramwajem

 

Opisujemy też tereny zielone i tereny sportowe w południowym śródmieściu Katowic oraz Park Kościuszki (wraz z mapą do kolorowania). Gratką dla wszystkich zainteresowanych regionem będą 4 archiwalne mapy – z 1880, 1902, 1926 i 1942 roku. 

 

Spacerownik zawiera także krótkie wypowiedzi mieszkańców, odnośniki do stron internetowych związanych z historią regionu czy link do strony Medialabu, gdzie rekomendujemy najciekawsze sklepy, lokale, punkty usługowe i restauracje wokół ulicy Kościuszki.

 

Okładka spacerownika zawiera 4 pocztówki – zachęcamy do wyrwania ich i wysłania bliskim pozdrowień z południowego śródmieścia Katowic!

 

Autorzy

Spacerownik wydał Medialab Katowice (Katowice Miasto Ogrodów Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek). 

 

Większość tekstów spacerownika powstała na podstawie artykułów Irmy Koziny, Ryszarda Nakoniecznego, Przemysława Piwowarczyka, Marka Wojcika i Jacka Manieckiego

 

Redakcja: Magdalena Chmiel

Projekt graficzny: Anna Kopaczewska

 

Zespół Medialabu Katowice: Oskar Adamus, Magdalena Chmiel, Karol Piekarski


 

Gdzie kupić?

Publikacja dostępna jest w sklepach Biksa, Gryfnie, a także w kasie Katowice Miasto Ogrodów (parter budynku przy pl. Sejmu Śląskiego 2) w cenie 25 zł.

 

Angielska wersja językowa

Katowice. Spacerownik po południowym śródmieściu wkrótce dostępny będzie także w angielskiej wersji językowej.

 

Seria Promenada na południe

Spacerownik jest częścią serii Promenada na południe. Rozpoczęła ją zorganizowana w 2018 roku wystawa o ulicy Kościuszki, a następnie wydana została monografia ulicy o tytule Promenada na południe. Historia ulicy Kościuszki.

 

Więcej o Spacerowniku znajdziecie TUTAJ

Powrót