Pola widzenia
Pola widzenia

Pola widzenia

Interdyscyplinarna wystawa zbiorowa

Gdzie: Galeria Miasta Ogrodów, Galeria 5, pl. Sejmu Śląskiego 2
Kiedy: 11 grudnia 2021 - 27 lutego 2022

Na wernisaż zapraszamy 10 grudnia 2021 o godz. 18

Kuratorzy wystawy: Agata Sobczyk, Damian Pietrek, Kuba Zdejszy.

Interdyscyplinarna wystawa zbiorowa, udział bierze 76 artystów, członków katowickiego okręgu ZPAP reprezentujących różne dziedziny sztuki, style i pokolenia.

Pola widzenia to kolejna „związkowa” wystawa, organizowana pod szyldem Katowickiego Okręgu ZPAP. Powinność napisania wstępu do katalogu przypadła mi ze względu na moją rolę w tym przedsięwzięciu – jednego z kuratorów wystawy, nie zaś
z racji swobody wypowiedzi „na papierze”. Spróbuję jednak sprostać temu zadaniu.

Organizacja cyklicznych przeglądów aktywności naszego środowiska jest poniekąd naszą powinnością, patrząc z perspektywy członka Zarządu Katowickiego Okręgu ZPAP. Każdy, kto miał kontakt z organizacją podobnego wydarzenia, zdaje sobie sprawę
z trudności takiego przedsięwzięcia. Przy okazji wystawy a w tym przypadku również
i katalogu spotykają się twórcy różnych pokoleń, wyrażający się za pomocą różnorodnych technik oraz dyscyplin sztuki. To wszystko sprawia, że wystawy środowiskowe często obarczone są ryzykiem niespójności i przypadkowości. Rolą kuratorów jest zaproponowanie pewnego klucza, dzięki któremu materiał wizualny ma szansę otrzymać pewną systemową koherentność. Tak było przy okazji Wystawy Jubileuszowej z okazji 100-lecia naszego stowarzyszenia, gdzie dekady ukończenia studiów wyższych były elementem porządkującym. Od opisanej wystawy upłynęło blisko 10 lat i mimo iż w tym roku przypada 110 rocznica istnienia Związku Polskich Artystów Plastyków w mojej opinii to jednak nie pora na obchodzenie kolejnego jubileuszu. Czas, w którym się znajdujemy jest wyjątkowy. Jestem daleki od sformułowań, że pandemia zmieniła wszystko, na pewno jednak zmieniła wiele. Szczególnie w relacjach międzyludzkich, co w oczywisty sposób rzutuje na tworzoną przez nas – artystów sztukę. Teraźniejszość i problemy bieżące w naturalny sposób zdominowały te historyczne. Uwidacznia się także różne „przepracowanie” problemu przez nasze środowisko w porównaniu do innych. W wielu przypadkach czas zamknięcia i niepewności został wykorzystany twórczo. Dotyczy to oczywiście artystów globalnie. Szczególnie pierwsze miesiące pandemii i tzw. lockdownu umożliwiły nam głębszą refleksję oraz poświęcenie się twórczości, gdyż inne codzienne obowiązki były po prostu „zawieszone” w próżni.

Nie trzeba być krytykiem sztuki by zaobserwować, iż dostarczony przez artystów materiał wizualny na potrzeby katalogu niesie z sobą pewną świeżość. Może to po prostu radość z faktu, iż znów razem możemy się spotykać, rozmawiać, wystawiać?

 

Damian Pietrek, Katowice, jesień 2021 r.

 

Powrót