Laureaci INTERPRETACJI 2022

Laureaci INTERPRETACJI 2022

Jakub Skrzywanek otrzymuje Laur Konrada XXI Interpretacji

Jakub Skrzywanek otrzymał Laur Konrada 21. edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Reżyserskiej INTERPRETACJE 2022. Na spektakl „Śmierć Jana Pawła II” z Teatru Polskiego w Poznaniu swoje głosy oddali wszyscy członkowie jury w składzie: Katarzyna Kozyra, Maria Anna Potocka, Lech Majewski, Tadeusz Słobodzianek i Rudolf Zioło.

Katarzyna Kozyra:

Świętych należy pokazywać również od strony ludzkiej i ten spektakl ujawnił skrywaną przed nami ziemską kondycję polskiego papieża w wymiarze maksymalnym.

Maria Anna Potocka:

W tej sztuce znalazłam dwie ważne refleksje. Jest coś takiego, że realizm postawiony w kontekście mocnej maszynerii watykańskiej okazuje się niemal nie do wytrzymania. Poza tym, według zasad świętość wymaga makijażu, uniknięcia czegoś, co jest brudem cierpienia. Z tego makijażu świętość została odarta.

Tadeusz Słobodzianek:

To ważny festiwal dla polskiego teatru, decyduje o losach młodych ludzi w przyszłości. Wobec wyboru, przed którym mnie postawiono, wybieram Jakuba Skrzywanka.

Lech Majewski:

Nie będę oryginalny. Za przejmującą konsekwencję, prostotę, siłę rażenia — co jest bardzo ważne w sztuce. Gratuluję.

Rudolf Zioło:

Ten spektakl pokazuje oblicza prawdy na temat śmierci i umierania papieża.

To chyba moja pierwsza nagroda w Polsce od czasu debiutu, bardzo jestem wzruszony i wdzięczny. Ten spektakl jest wynikiem kilku lat mojej pracy z doskonałymi zespołami, więc w tej chwili myślę o aktorach, z którymi pracowałem. Tysiące kilometrów, setki osób, od których tyle się nauczyłem. Za tę empatię i troskę dziękuję. — powiedział Jakub Skrzywanek.

Nagroda Publiczności w wysokości 10 tys. zł, ufundowaną przez prezydenta Miasta Katowice Marcina Krupę, trafiła do Jagody Szelc, reżyserki spektaklu „Maszyna” z Teatru Polskiego im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy.

Wręczone zostały także nagrody w pozostałych dwóch konkursach odbywających się w ramach festiwalu INTERPRETACJE od 2018 roku.

Za reżyserię najlepszego konkursowego słuchowiska Teatru Polskiego Radia nagrodzony został Jan Hussakowski za słuchowisko „Samobójstwo samotności” Nedy Neżdany. Reżyser otrzymał nagrodę w wysokości 7 tys. zł.

Za reżyserię najlepszego konkursowego spektaklu telewizyjnego zrealizowanego w ramach cyklu TEATROTEKA realizowanego przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie nagrodzona została Julia Ruszkiewicz za spektakl „Polowanie” Ishbel Szatrawskiej. Reżyserka otrzymała nagrodę w wysokości 7 tys. zł.

Nagrodę Dziennika Teatralnego, przyznawaną przez Ryszarda Klimczaka — redaktora naczelnego wortalu teatralnego otrzymała Aleksandra Popławska za rolę w spektaklu „Serce” w reż. Wiktora Bagińskiego z TR Warszawa. Jest to nagroda rzeczowa (grafika).


Dyrektorem artystycznym festiwalu jest Ingmar Villqist, dyrektorem instytucjonalnym – Piotr Zaczkowski. Organizatorem festiwalu jest Miasto Katowice i Katowice Miasto Ogrodów – Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek.

Więcej o festiwalu na oficjalnej stronie festiwal-interpretacje.pl (dostęp TUTAJ)


Dofinansowano z budżetu państwa - ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Powrót