Spotkanie i pokazy spektaklu tańca na finał programu w 2022 roku
logo ps katowice

Spotkanie i pokazy spektaklu tańca na finał programu w 2022 roku

Przestrzenie Sztuki Katowice

Kiedy: 19 grudnia 2022, od godz. 18.00

Gdzie: Katowice Miasto Ogrodów

Wstęp wolny


Na „Słyszę dzwony w głębi oceanu”, „Thunderlust” i „Ashes” zapraszamy do sali 211 (II piętro)
Na „Autentyki” zapraszamy do sali koncertowej (I piętro)
Spotkanie finałowe programu w Strefie Centralnej o godz. 20.30


THUNDERLUST

Dwoje ludzie to balans i przekraczanie wielu granic w jednym. Jednak to trudy w relacji pomagają nam zrozumieć lepiej samych siebie. Wielobarwność, która nadaje sens istnienia. Burzliwa kłótnia, żądza piorunów, poszukiwania kompromisów, to próby zrozumienia siebie nawzajem. Namiętność, miłość, nienawiść, jak gniew czy zwyczajna nuda. Związek to wiele prób, przetarcia wspólnie szlaków. Niełatwych zadań, które zbliżają i umacniają Naszą relacje. W obecnym świecie, próbujemy udowodnić, że jesteśmy w stanie zrobić wiele rzeczy sami. Gdy za blisko oddamy się drugiej osobie, szybko się wycofujemy. Żyjemy w systemie emocjonalnego nie przywiązywania się, na podstawie analizy, transakcji, wymiany. Jeśli druga osoba nie spełnia naszych oczekiwań, łatwo się wycofujemy. Gdyby tak nie oczekiwać? Po prostu być. Czerpać przyjemność jaką daje nam możliwość zdobycia wspólnych doświadczeń. Wznosić się na wyższy szczebel samorealizacji, wspierać i po prostu być? Przysłowiowa burza – rządzy piorunów, ukazana w spektaklu przedstawia relacje dwojga ludzi, spierających się ze sobą. W sensualnym mierzeniu się ze swoimi słabościami. Opieki nad drugą osobą, czy pozostawieniu jej sobie samej. Zwykła kłótnia, sprzeczka oraz powrót. Próba zrozumienia i odnalezienie złotego środka. Jednocześnie zadanie sobie pytania co nas wzbogaca i do czego wspólnie dążymy.

choreografia: Sebastian Wiertelak
tancerze: Sebastian Wiertelak, Joanna Kozubal

czas trwania: 18 min.

muzyka:
1. Prelude - Peter Gregrson, Richard Harwood, Reinoud Ford
2. Sixt Breath, The Last Breath – Ezio Bosso
3. Rain – Adrian Berenguer
4. Unveiled – Hildur Guonadottir, Skuli Sverrisson, Gudni Franzson
5. Days Pass – Adrian Berenguer


Słyszę dzwony w głębi oceanu

Odrywam uwagę od tego, co znane. Pragnę wrócić do stanu naturalnego, dziecięcego czystego bycia. Wtedy widzę najczyściej. Cieleśnie zbliżam się do fali, która zabiera mnie w nieskończoną głębię pustki. Wypełnia ciało, aż nie ma poczucia mnie. Czuję piach, korę, trawę, liście i wiatr. Uziemiam się. Wyobrażenie ognia pomaga spalić to, czego już nie mogę znieść. Ludzie naciskali na to kim mam być, jak się zachowywać, kogo kochać, w co się ubierać. Wychodząc poza normy, trzeba było zmierzyć się z odrzuceniem i szukaniem nowego miejsca dla siebie. Potrzeba wolności i chęć bycia sobą są jednak silniejsze. Teoria żołędzia opracowana przez Hillmana mówi o czymś, co chce ujawnić w nas za wszelką cenę i być w pełni przeżytym. W różnych kulturach zjawisko to nazywa się inaczej, na przykład moira lub dajmon. Patrzę na moment, kiedy poczułem, że chcę tańczyć, na pierwszy imperatyw. W pracy solowej inspiruję się indyjskim poematem „Siddhartha” Hermanna Hessego i zestawiam to z rozmyślaniami z mazowieckich lasów - terenów z dzieciństwa oraz doświadczeniami w Kalkucie.

tak się pogubić,
spaść tak głęboko,
że można już tylko
zrobić jedno
przeistoczyć się
w nowego siebie
(feniks)
Yung Pueblo

Choreografia i wykonanie: Łukasz Zgórka

czas trwania: 17 min.
muzyka: Philip Glass, Arvo Pärt


Ashes of a Dead Frog

Praca choreograficzna stworzona w 2006 roku dla Nai Ni Chen Dance Company z Nowego Jorku. Jej wznowienie oznacza początek nowej współpracy z nowojorskim zespołem i jest hołdem dla Nai Ni Chen, przedwcześnie zmarłej na początku 2020 roku wizjonerskiej artystki tańca współczesnego, założycielki Nai Ni Chen Dance Company. Jeśli znajdziesz się w punkcie zwrotnym w swoim życiu, odwołaj się do symboliki żaby. Duch żaby pomoże ci dokonać zmian i transformacji, których potrzebujesz w sobie, a także oczyści twoje ciało, umysł i ducha. Zrozumienie ropuch i żab jest kluczem do metamorfozy życia. Symbolika żaby zawiera głęboką prawdę, transformację i zmianę. Żaba przechodzi przez różne etapy metamorfozy. A jako nasze zwierzę duchowe popycha nas do podobnych przemian. Pomaga nam połączyć się z naszymi emocjami i daje nam motywację do wyrzucenia negatywnej energii z naszego życia, ponieważ to duchowe zwierzę nie może współistnieć w toksycznym środowisku. Symbolika tego stworzenia jest obecne w wielu kulturach i ma również wiele znaczeń. Jako podróżnik między lądem a wodą, symbolizuje związek tego stworzenia z Księżycem i życiem pozagrobowym, wywołując w ten sposób wiele powiązań z czarami, czarodziejami i magicznymi mocami. Od składnika eliksiru miłosnego, przez złą, demoniczną bestię po sympatyczny talizman na szczęście, żaba przybiera różne formy i kształty w różnych kulturach. Ze względu na ich bliski związek z wodą, ropuchy są symbolem oczyszczenia i odnowy, a jako duch wydają się nam uzdrawiać nasz umysł, ciało i duszę.

choreografia: Jacek Luminski
tancerze: Angelika Karal, Ewelina Cieśla, Bartłomiej Mieszczak, Sebastian Wiertelak, Łukasz Zgórka 

muzyka: Glen Velez


Autentyki. Tańce ludowe Beskidu Żywieckiego w interpretacji ludu.

Prezentacja spektaklu konkursowego na koncepcję choreograficzną dużego formatu
Jesteśmy ludem, który zatańczy swój ludowy taniec. „AUTENTYKI” to spektakl teatru tańca, w którego centrum znajdują się tańce ludowe pochodzące z Beskidu Żywieckiego w autentycznej współczesnej formie. Celem jest aktywny udział w tworzeniu kontynuacji tradycji tanecznej – nie jej rekonstruowanie. Czerpiemy z funkcji i reguł istniejących w zachowanych tańcach takich jak „hajduk”, „siustany” czy „koło” i wedle własnych interpretacji poszerzamy je o nowe możliwości. Jako aktywni użytkownicy tego kawałka polskiej kultury spoglądamy na nią krytycznym okiem. Niektóre wartości wzmacniamy, a te które uważamy za nieaktualne, odkładamy na bok. Nasz spektakl to kolejne pokolenie ludzi interpretujące kulturę tradycyjną. Uczymy się od naszych przodków kreując siebie poprzez ich dziedzictwo.  – Barłomiej Mieszczak

choreografia: Bartłomiej Mieszczak
tancerze: Daniel Szewczyk, Eryk Pawłowski, Jacek Leśniak, Julia Prochasek, Julian Południak, Karolina Klasa, Kinga Szema, Tosia Dąbrowska, Vanessa Gajda, Zosia Zełep


Program Przestrzenie Sztuki jest finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

Współorganizator: Akademia Muzyczna w Katowicach

Powrót