dekoracja

Wspólnota dociekających

Warsztaty filozoficzne połączone z działaniem plastycznym w ramach projektu Future Artist – wspólnota sztuki

„Miłość jako sztuka. Wspólnota dociekających” 
Kiedy: 1 kwietnia 2023, godz. 10.00

„Sprawiedliwe rządy” 
Kiedy: 13 maja 2023, godz. 10.00


„Piękno jest wśród nas” 
Kiedy: 3 czerwca 2023, godz. 10.00 Wydarzenie tłumaczone na Polski Język Migowy. Tłumacz PJM: Irena Piecha

 

 


Prowadzenie: Maria Bartkowska, Aleksandra Golecka, Ewa Kokot

Gdzie: Pokój Sztuki Dziecka (IV p.)

Udział bezpłatny. Obowiązują zapisy. Ewa Kokot, ewa.kokot[at]miasto-ogrodow.eu, tel. 609 687 401.

Filozofia rozbudza ciekawość, uczy otwartości na różne perspektywy oraz rozwija refleksyjność. Podczas spotkań, w atmosferze zabawy i wzajemnego poszanowania, będziemy poszukiwać odpowiedzi na nurtujące nas pytania.

Podczas pierwszego spotkania (1.04) poświęconego tematyce filozofii miłości opowiemy sobie o sztuce miłości, jako zdolności, którą można rozwijać i miłości jako sile filozofii. Dociekać będziemy skąd wiadomo, że się kogoś kocha? co nie jest miłością? czy miłość może być sztuką? czy można kochać mądrość i co to znaczy? oraz spróbujemy odpowiedzieć na pytanie podstawowe: kim jest filozof i czym jest filozofowanie?

Gdy spotkamy się po raz drugi (13.05), porozmawiamy o filozofii polityki. Zadamy sobie pytania o to, jakie prawa powinny panować w sprawiedliwym królestwie? co to jest sprawiedliwość? jaki powinien być dobry władca? czy ludzie potrzebują kogoś, kto rządzi państwem? i spróbujemy na nie odpowiedzieć nie tylko słownie, ale i plastycznie.

Nasze ostanie spotkanie (10.06), zadedykujemy natomiast Pięknu, takiemu przez „duże P”. Będziemy dociekać, skąd wiemy, że coś jest piękne? czy warto poszukiwać piękna w codziennym życiu i dlaczego? czy i jak piękno łączy się z dobrem? czy i jak piękno łączy się ze sztuką? Na koniec zastanowimy się, jaki byłby świat bez sztuki. Odpowiedzi i na te dociekania udzielimy również w formie plastycznej.

Mamy nadzieję, że nasz mini cykl dociekań filozoficznych wzbogaci nasze wzajemne relacje nie tylko o umiejętność krytycznego myślenia i prowadzenia dialogu, ale również pielęgnowania wrażliwości na siebie, innych ludzi i świat.

Aleksandra Golecka – zastępczyni przewodniczącej Polskiego Towarzystwa Doradztwa Filozoficznego. Nauczycielka etyki i filozofii, edukatorka seksualna. Obecnie, w trakcie szkoły analizy egzystencjalnej i logoterapii, a także we współpracy z Galerią Sztuki Współczesnej Esta w Gliwicach. 

Maria Bartkowska – etyczka i psycholożka. Na co dzień pracuje z dziećmi i młodzieżą w szkole podstawowej prowadząc zajęcia z etyki i pełniąc funkcję psychologa szkolnego. W trakcie kursu przygotowawczego z psychoterapii psychoanalitycznej organizowanego przez Oddział Leczenia Zaburzeń Osobowości i Nerwic Szpitala im. J. Babińskiego w Krakowie.

 


Tłumaczenie na PJM w ramach projektu „Przecieramy nowe ścieżki komunikacji o sztuce” w ramach projektu „Kultura bez barier”.

Fundusze EU, Flaga Polski, PFRON, UE

 

 

 


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Edukacja kulturalna” realizowanego przez Narodowe Centrum Kultury.

Flaga RP, Godło RP, MKiDN, NCK