dekoracja

Festiwal Muzyki Świata OGRODY DŹWIĘKÓW 2023

Azja to nie kontynent. To cały wszechświat. Dlatego nawet nie próbujemy twierdzić, że tegoroczne Ogrody Dźwięków poświęcamy muzyce Azji. My tylko „Zahaczamy o Azję”.

Tak samo robią nasi artyści. Czerpią z muzyki Azji to, co im najbardziej odpowiada, żeby snuć własne, muzyczne opowieści. 

Podczas jednego wieczoru usłyszymy m.in. koreański kwartet Via Trio, duet Przemysława Strączka i tajwańskiej artystki Chiao-Hua Chang łączący orientalną egzotykę z europejskim jazzem, oraz grający z udziałem wietnamskiego instrumentarium wrocławski band Francis Tuan. 

Z okazji kandydatury Katowic i Górnoślasko-Zagłębiowskiej Metropolii do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2029, wyjątkowo zapraszamy na festiwal bez biletów! 

Kiedy: 17 czerwca 2023, od godz. 19.00

Gdzie: Podcienia Miasta Ogrodów / Music Hub

Wstęp wolny. Rekomendujemy zapisy: rezerwacje@miasto-ogrodow.eu, 32 609 03 21 i 32 609 03 32. Formularz zapisów online [link otworzy się w nowym oknie]

O festiwalu w języku łatwym do czytania i zrozumienia [plik pdf, 271 kb, link otworzy się w nowym oknie]


 

 

HARMONOGRAM KONCERTÓW:

19:00 // Via Trio // Podcienia Miasta Ogrodów
20:15 // Francis Tuan // Podcienia Miasta Ogrodów
21:30 // Przemysław Strączek & Chiao-Hua Chang // Music Hub (w budynku Miasta Ogrodów)

 

Via Trio [KR]
Choć nazwa wskazuje na skład trzyosobowy, Via Trio jest kwartetem z Daegu w Korei Południowej –Miasta Muzyki UNESCO tak jak Katowice. Łączą muzykę klasyczną ze współczesnym K-POP-em i zachodnie instrumentarium z brzmieniem tradycyjnego haegeum oraz charakterystyczną dla Korei Południowej sztuką wokalną Pansori (wpisaną na listę Arcydzieł Ustnego i Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości i niematerialnego dziedzictwa UNESCO). W Polsce wystąpią po raz pierwszy, ale Europa miała okazję poznać ich twórczość na festiwalu w Awinionie we Francji czy Edinburgh Fringe Festival w Wielkiej Brytanii. To także pierwsi i najbardziej znani Koreańczycy, którzy wystąpili na festiwalu Glastonbury, dokąd zresztą jadą po raz kolejny prosto z Katowic. 

Francis Tuan [PL]
Indie rock i pop, elektronika i elementy muzyki lat 70.; wietnamskie instrumentarium (đàn nguyệt i đàn tỳ bà) i brudne gitarowe brzmienie. Te pozornie odległe od siebie elementy łączy warstwa wokalna – piosenki poruszające zazwyczaj aktualną tematykę. Francis Tuan to zespół założony w 2015 roku we Wrocławiu przez Fryderyka Nguyễna – literaturoznawcę, doktora nauk humanistycznych i muzyka. W marcu 2023 roku światło dzienne ujrzała pierwsza polskojęzyczna płyta Francis Tuana pt. „Samiec omega” (Karrot Kommando) anonsowana singlami „Lody naturalne” (No 1 listy przebojów Radia Afera), „Będę kiedyś młody” i „Pan Zupka”, które szturmem zdobywają rozgłośnie radiowe i platformy.

Fryderyk Nguyễn – gitara, loopy, đàn nguyệt, śpiew
Ajda Wyglądacz – bas
Gabrysia Cybuch – syntezatory 
Paweł Drygas – perkusja

Przemysław Strączek & Chiao-Hua Chang [PL/TW]
Etniczne elementy Dalekiego Wschodu (erhu, matouqin), europejskie brzmienie gitary, improwizacja i jazz. Muzyka duetu jest dialogiem dwóch niezależnych osobowości twórczych i zarazem odmiennych tradycji odległych zakątków kulturowych świata – Polski i Tajwanu. Duet wykonuje kompozycje Przemysława Strączka. Zespoły artysty, takie jak Przemek Strączek & Asian Strings Collective czy East Meets East Quartet zyskały uznanie nie tylko w Polsce, ale także za granicą, o czym świadczy zaproszenie na tournée po Azji (Singapur, Malezja, Chiny). 

Przemysław Strączek – gitara, kompozycje
Chiao-Hua Chang – erhu, matoqin, głos


Katowice, Metropolia GZM - kandydat na Europejską Stolicę Kultury 2029


Patronat medialny:

Polskie Radio Katowice Gazeta Wyborcza Folk24