CreArt open call

Europejski projekt CreArt. Network of Cities for Artistic Creation (Sieć Miast Dla Twórczości Artystycznej) za pośrednictwem instytucji Katowice Miasto Ogrodów ogłasza otwarte zaproszenie do uczestnictwa w wystawie „WHO CAN SAY MORE?” prezentowanej w Galerii Miasta Ogrodów w terminie 18.01-25.03.2019 r. 

Uwaga! Z powodów formalnych nabór został unieważniony. Więcej informacji wkrótce.

Attention! Because of formal reason the open call was cancelled. More information soon.

 

 

Wraz z CreArt. Network of Cities for Artistic Creation zapraszamy do składania ofert uczestnictwa w wystawie „WHO CAN SAY MORE?”, o które ubiegać się mogą artyści z Katowic oraz pozostałych miast partnerskich CreArt.


Wystawa „WHO CAN SAY MORE?” będzie prezentowana w Galerii Miasta Ogrodów (II piętro instytucji Katowice Miasto Ogrodów), Katowice (Polska).


Wernisaż wystawy odbędzie się 17.01.2019 r. Wystawa będzie prezentowana do 24.03.2019 r.


1. CEL OTWARTEGO ZAPROSZENIA DO SKŁADANIA OFERT:
Europejski projekt CreArt. Network of Cities for Artistic Creation (Sieć Miast Dla Twórczości Artystycznej) za pośrednictwem Katowice Miasto Ogrodów - Instytucji Kultury im. Krystyny Bochenek ogłasza otwarte zaproszenie do uczestnictwa w wystawie „WHO CAN SAY MORE?”, mającej się odbyć w Galerii Miasta Ogrodów (Katowice, Polska) w terminie 18.01-25.03.2019 r. Zaproszenie skierowane jest zarówno do artystów lokalnych, jak i pochodzących z innych miast partnerskich biorących udział w projekcie CreArt (artyści powinni być urodzeni lub mieszkać na stałe w: Valladolid - Hiszpania; Genui i Lecce - Włochy; Liverpoolu – Wielka Brytania; Clermont - Ferrand i Rouen – Francja; Zagrzeb – Chorwacja (członkowie HDLU); Kowno – Litwa; Lublin i Katowice – Polska, Aveiro – Portugalia; Skopje – Macedonia).


2. WARUNKI UCZESTNICTWA:
Organizatorzy pokrywają:
– koszty produkcji prac wybranych artystów;
– koszty montażu, transportu i ubezpieczenia prac;
– koszty upowszechniania i promocji wystawy, w tym katalogu;
– koszty podróży, zakwaterowania oraz wyżywienia artystów wybranych w ramach sieci CreArt, związanych z montażem i inauguracją wystawy.
Dwaj wybrani artyści otrzymają 500 € netto w charakterze wynagrodzenia za uczestnictwo.


3. JAK WYSŁAĆ ZGŁOSZENIE:
Wymagana jest następująca dokumentacja w formie jednego załącznika PDF:
• skan dowodu osobistego lub paszportu;
• krótkie CV (1 arkusz A4);
• krótkie przedstawienie proponowanego projektu (1 arkusz A4);
• dokumentacja graficzna związana z projektem oraz pracami proponowanymi na wystawę.
Rozpatrywane będą tylko kompletne zgłoszenia, przesłane na adres: galerie@miasto-ogrodow.eu w terminie do 16.09.2018 r.


4. PROCEDURA SELEKCJI:
Kurator zapozna się z każdą z przedłożonych propozycji, sprawdzając ją pod względem jakości, wykonalności oraz dostosowania do ogólnej koncepcji wystawy.   
Do dnia 3 października 2018 r. CreArt Katowice powiadomi mailowo artystów, którzy zostali wybrani, a lista ich nazwisk zostanie opublikowana na stronie internetowej projektu.
Udział w procedurze otwartej selekcji oznacza zgodę na powyższe podstawowe założenia, zaś wybrani artyści powinni w przyszłości zaznaczać w swoich CV oraz kontaktach z mediami (prasa, media cyfrowe), że zostali wybrani do udziału w wystawie „WHO CAN SAY MORE?” w Katowicach.
CreArt. Network of Cities for Artistic Creation - Sieć Miast dla Twórczości Artystycznej to projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej.


WHO CAN SAY MORE?
Żyjemy w świecie, w którym licytacji podlega każdy aspekt życia, wszystko jest oficjalnie obwieszczane. Wszystko podlega ocenie, wszystko jest komentowane, wynoszone ku niebu na fali lajków i zanim nawet skrzydła dotkną promieni słońca Ikar zostanie ich brutalnie pozbawiony, obdarty z piór, shejtowany i porzucony w czeluściach braku zainteresowania, braku popularności.
Licytujemy się na lepsze życia, ładniejsze palmy w Egipcie, bielsze zęby na selfie, szczuplejsze uda powyginane na wyretuszowanych zdjęciach. Trwa walka o wirtulne życie, dużo wartościowsze niż realne. Jak Cię nie ma w sieci to nie istniejesz, wypadasz z obiegu więc pokazuj jak najwięcej, daj jak najwięcej, mów jak najwięcej.


Mamy wiele do powiedzenia a świat się bezpowrotnie kurczy i trudno w nim zmieścić tyle słów. Zalewa nas fala przetworzonych informacji pełnych zmanipulowanych treści. Od newsów w wiadomościach po przerywniki reklamowe. Gigantyczne konsorcja walczą o klienta mieląc w kółko te same słowa w różnych konfiguracjach. Nie sposób oddzielić ważnych  informacji od sieczki. Przyjmujemy zatem jedno i drugie, bezrefleksyjnie, z uśpioną czujnością, dodając kolejnych znaczeń i interpretacji w loopie informacji, które wciąż płyną ze wszystkich stron. Ilość wypowiadanych anonimowo komentarzy ukrytych za awatarami "śmiałków" dawno już wygrała wyścig z jakością. Cierpi forma językowa przechodząc fazę przymusowego uproszczenia. Rodzi się mowa nienawiści . Kusi łatwość z jaką można wypowiedzieć się na każdy temat, owe tematy w ten sposób znaczącą zubażając. Jesteśmy znawcami i specjalistami w każdej dziedzinie ponieważ  pozyskiwanie powierzchownej wiedzy jest bardzo łatwe. Na forum brylujemy przyswojonymi w pośpiechu frazami, których sensu nie rozumiemy. Ale wciąż mówimy, bezkrytyczni wobec siebie, bez cienia wątpliwości mówimy, powtarzamy, wygłaszamy, recytujemy, deklamujemy.


W encyklopedii PWN czytam definicję "SŁOWA" jako znaku językowego mającego jakieś znaczenie. Ile spośród wypowiadanych czy pisanych przez nas słów spełnia te kryterium i aspiruje do miana bycie pełnowartościowym "SŁOWEM"? Ciekawe jakby wyglądały rozmowy gdyby ludzie przestrzegali tej zasady a nadużycia języka wymierzana byłaby kara? Brzmi to jak futurystyczny scenariusz kolejnego niepokojącego proroctwa autorstwa Margaret Atwood. 
 
Wielu już wróżyło rychły koniec ludzkości. Mówili że ziemi zadrży, że nastaną 3 dni kompletnych ciemności, mówili że ktoś naciśnie czerwony guzik, mówili...no właśnie, mówili .. kto powie więcej?

 

Matylda Sałajewska - kurator wystawy


/tytuł zaczerpnięty z utworu "Klepsydra" z płyty "Brodzenie" autorstwa Brzoska/Marciniak/Markiewicz


Galerie Miasta Ogrodów
W Galeriach Miasta Ogrodów realizowana jest działalność wystawiennicza instytucji kultury Katowice Miasto Ogrodów. W siedzibie instytucji, na placu Sejmu Śląskiego 2 w Katowicach, znajdują się:
• Galeria Engram
• Galeria Pojedyncza
• Galeria 5
• Galeria Miasta Ogrodów
• Galeria Pusta.

Galeria Miasta Ogrodów mieści się na 2 piętrze instytucji, jest to przestrzeń ekspozycyjna założona w 2010 roku, służąca do działań artystycznych w związku z udziałem Katowic w konkursie o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Pierwotnie galeria miała swoją siedzibę przy ulicy Sienkiewicza, w roku 2016 została przeniesiona do budynku KMO.
Jest flagową przestrzenią wystawienniczą Miasta Ogrodów, przeznaczoną dla sztuki współczesnej w szeroko pojętej definicji. Szczególnie promującą odkrywcze postawy polskich i światowej sławy artystów, korzystających z klasycznych, ale przede wszystkim nowomedialnych form wypowiedzi twórczych.

English version>>