Ambasador Polszczyzny 2021

Gala „Ambasador Polszczyzny” 
Koncert Magdaleny Kumorek & Tubis Trio „Komeda. Perspektywa Nova”

 

Kiedy? 16 października 2021 r. godz. 17.00
Gdzie? sala koncertowa Miasta Ogrodów

 

Osoby i instytucje, mające wybitne zasługi w krzewieniu pięknej, poprawnej i etycznej polszczyzny, po raz 7. otrzymają od Prezydium Rady Języka Polskiego tytuły Ambasadora Polszczyzny. Gala, podczas której laureaci zostaną uhonorowani, odbędzie się 16 października w Katowicach, a uświetni ją koncert Magdaleny Kumorek & Tubis Trio.

Tytuł Ambasadora Polszczyzny przyznaje kapituła wyłoniona z członków Rady Języka Polskiego przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk w kilku kategoriach: Wielki Ambasador Polszczyzny, Ambasador Polszczyzny w Mowie, Ambasador Polszczyzny w Piśmie, Ambasador Polszczyzny Regionalnej oraz Młody Ambasador Polszczyzny. Ponadto tytuł Ambasadora Polszczyzny poza Granicami Kraju przyznaje – po konsultacjach z kapitułą – marszałek Senatu, natomiast Fundacja im. Krystyny Bochenek przyznaje tytuł Ambasadora Polszczyzny Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej.

Laureaci tytułu w 2021 roku>>

Uroczystość uświetni koncert Magdaleny Kumorek & Tubis Trio. „Komeda. Perspektywa Nova” to wspólne muzyczne poszukiwania nowych wersji popularnych i lubianych piosenek Krzysztofa Komedy. Niepowtarzalne „Tubisowe” radosne brzmienie, duża doza zabawy formą i melodią Komedowych piosenek, a także świetne teksty autorstwa Agnieszki Osieckiej i Wojciecha Młynarskiego w interpretacji Magdaleny Kumorek.

Magdalena Kumorek – szerszej publiczności znana z filmów „Poranek kojota”, „Układ zamknięty” czy serialu „Przepis na życie” – wnosi tutaj wrażliwość na synergię słowa i melodii w piosence. Wokalny warsztat aktorki, laureatki kilku konkursów i festiwali piosenki aktorskiej, oparty jest o jej wieloletnią pracę na muzycznej scenie. Jednym z jej ważnych etapów była autorska płyta „Śmiercie” z muzyką skomponowaną przez wokalistkę do słów wspaniałego polskiego poety – Bolesława Leśmiana. 

Tubis Trio, czyli Maciej Tubis, Paweł Puszczało i Przemek Pacan, to natomiast jeden z najbardziej oryginalnych, prężnie rozwijających się w ostatnich latach zespołów jazzowych. Ostatnie płyty studyjne „The Truth” oraz „Flashback” zostały entuzjastycznie przyjęte przez recenzentów w kraju i za granicą, a koncerty zespołu, to duża dawka pozytywnej energii o charakterystycznym i niepowtarzalnym brzmieniu.

 

Bilety: 30 zł (normalne), 15 zł (Katowicka Karta Mieszkańca) dostępne w kasie Miasta Ogrodów (plac Sejmu Śląskiego 2) na interticket.pl oraz kupbilecik.pl
Rezerwacje: 32 609 03 32, rezerwacje@miasto-ogrodow.eu

 

Więcej o tytule AMBASADOR POLSZCZYZNY>>

Organizatorami wydarzenia są Rada Języka Polskiego przy Prezydium PAN, Fundacja im. Krystyny Bochenek, Katowice Miasto Ogrodów – Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek.