ręcznie robione laleczki ukraińskie

Ukraina blisko nas / Україна поряд з нами

Wystawa rękodzieła / Виставка виробів народних промислів

Інформація українською мовою ТУТ


Kiedy: 17-18 grudnia 2022, godz. 13.00 - 19.00 (sobota), 10.00 - 14.00 (niedziela)

Gdzie: Katowice Miasto Ogrodów – hol (I piętro)

Wystawa sztuki i rzemiosła reprezentującego sztukę ludową Ukrainy. Zobaczyć będzie wyszywanki, kolorowo haftowane spódnice, ręcznie robione lalki „Motanki”, biżuterię, domowe mydła, wyroby drewniane, świąteczne stroiki i wianki. 

W tych trudnych, niewyobrażalnych czasach, myślami i sercem jesteśmy z narodem ukraińskim. Chcemy wyrazić swoją solidarność z Ukrainą, przedstawić niewielki fragment bogactwa rękodzieła ludowego naszych sąsiadów. Daje ono wyobrażenie o tym, że Ukraina jest krajem bogatym w niepowtarzalne, wzbudzające podziw i zachwyt całego świata skarby sztuki ludowej. 

Dawne rzemiosło ludowe jest ważną częścią dziedzictwa kulturowego Ukrainy oraz nieodłącznym elementem jej historii. Ukraina jest krajem odznaczającym się niezwykłym bogactwem i oryginalnością rękodzieła ludowego, począwszy od haftu – charakteryzującego się unikalnymi dla danego regionu rodzajami ściegów, motywami zdobniczymi, kompozycją, a także kolorystyką. Na wystawie zobaczyć będzie można również przykłady malarstwa ukraińskiego. Ukraińska sztuka malowania została wpisana w 2013 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO, stając się jednym z głównych symboli Ukrainy. 

Wstęp wolny