dekoracyjna

Before 12 Katowice JazzArt Festival 2023

21 i 28.01.2023 / Katowice Miasto Ogrodów


„Kreatywność to zamiana skomplikowanego w prostotę” — Charles Mingus
 

Artur Tuźnik Sextet – „Spring”

Kiedy: 21 stycznia, godz. 19.00
Gdzie: sala 211 (II p.)

Artur Tuźnik – fortepian, kompozycja
Tomasz Dąbrowski – trąbka
Ned Ferm – saksofon tenorowy
Mads Hyhne – puzon
Jakob Høyer – perkusja
Anders AC Christensen – kontrabas

Ania Rybacka & Stefan Pasborg

Kiedy: 28 stycznia, godz. 19.00
Gdzie: sala koncertowa (I p.)

Ania Rybacka – wokal
Stefan Pasborg – perkusja

Jazzowe związki pomiędzy Danią a Polską to wiele lat historii. Wzajemne wpływy, artystyczne przyjaźnie, nowe projekty i wspólnie nagrane płyty. W 2022 roku prezentowaliśmy jeden z duetów będących polsko-duńską relacją, czyli Alfons Slik. Kolejny rok z JazzArtem zaczynamy projektami Ani Rybackiej i Artura Tuźnika – polskich artystów, którzy na stałe osiedli w Kopenhadze. Tworzą, żyją i pracują w stolicy Danii, osiągając międzynarodowe sukcesy. Ania i Artur dobrze poznali Katowice jako tutorzy pierwszego w Polsce JazzCamp for Girls. Pomysł na obóz instrumentalny tylko dla dziewczyn także pochodzi z Danii. Jego inicjatorem jest duńska organizacja promująca muzykę improwizowaną, czyli JazzDanmark.

Tym razem muzycy zaprezentują się także publiczności w naturalnym dla siebie środowisku — jako artyści sceniczni, ze swoimi stałymi projektami. Artur Tuźnik ze swoim sekstetem, a Ania Rybacka w duecie z jednym z najwybitniejszych duńskich perkusistów — Stefanem Pasborgiem. Zeszłoroczna, debiutancka płyta “Spring” sekstetu Tuźnika zebrała najlepsze noty krytyków, a sam Artur zgromadził najlepszych duńskich instrumentalistów do tego niezwykłego projektu.

Ania Rybacka i Stefan Pasborg to wyjątkowe połączenia na głos i perkusję. Jedna z naszych ukochanych płyt roku 2018 to właśnie „Voice’n’Drums”, której zawartość będziemy mogli usłyszeć na żywo już w styczniu w Katowicach. Choć liczymy także na sporą dawkę improwizacji.

Mottem dwunastej edycji festiwalu są słowa Charlesa Mingusa „Kreatywność to zamiana skomplikowanego w prostotę”, co można odnieść także do muzyki Artura i Ani — obydwoje tworzą intymną atmosferę odbioru poprzez czystość dźwięku.

Udział bezpłatny. Obowiązuje rezerwacja miejsc: rezerwacje@miasto-ogrodow.eu, tel. 32 609 03 21/32.

 


Organizatorami koncertów są Katowice Miasto Ogrodów Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek i Fundacja Konsek Kultury we współpracy z duńską organizacją Kultur(a).

Projekt został dofinansowany ze środków Fundacji PZU, Nordisk Kulturfond, oraz Ministerstwa Kultury Danii i Ministerstwa Spraw Zagranicznych Danii.

Partnerami projektu są: Ambasada Królestwa Danii, JazzDanmark i Pałac Młodzieży w Katowicach.