Zdjęcie portretowe Oli Rzepki autorstwa Joanny Nowickiej
Fotografia czarno-biała

Ola Rzepka

Rezydencja artystyczna Katowice JazzArt Festivalu 2022

Sieciowe serwisy muzyczne zgodnie komplementują jej kreatywność, innowacyjne podejście do materii dźwięku. Wychowała się w domu z tradycjami klasycznymi, ale scenę muzyczną zawojowała perkusją w autorskiej formacji Drekoty, w której komponuje oraz pisze teksty, i biorąc udział w projektach, koncertach Pogodno, Vovoko, Alte Zachen (z Raphaelem Rogińskim) czy Mitch&Mitch. 

Ale to jedna strona medalu. Aleksandra Rzepka od wielu lat zajmuje się działalnością edukacyjną. Ma ku temu oczywiste podstawy: ukończyła Akademię Muzyczną w Katowicach na wydziale Kompozycji, Interpretacji, Edukacji i Jazzu, otrzymała również prestiżowe stypendium Rhytmic Music Conservatory w Kopenhadze w klasie fortepianu i perkusji. Doświadczenie muzyczne i edukacyjne szlifowała na największych polskich festiwalach muzyki awangardowej, improwizowanej i jazzowej, takich jak: Opener, Przystanek Woodstock, OFF Festival, Męskie Granie, Ars Cameralis, Inne Brzmienia, Jazz Jantar. Współpracowała również w Narodowym Instytutem Audiowizualnym i Instytutem Polskim w Wiedniu. 

Metodą pracy, którą Ola Rzepka stosuje w procesie kształcenia wszystkich grup wiekowych jest Rytmika Dalcroze’a (wyrażanie muzyki poprzez ruch), bliskie są jej również idee Pauline Oliveros wyrażone w koncepcji tzw. radykalnej uwagi „Deep Listening” (wyciszenie i świadomość jako podstawy otwarcia się na dźwiękowy wymiar otoczenia). Wielokrotnie angażowała się również w pracę warsztatową z osobami wykluczonymi społecznie, aktywizując te środowiska i integrując wokół muzyki. 

W pierwszej edycji obozu jazzowego dla dziewcząt (JazzCamp for Girls) Ola Rzepka będzie trenerką improwizacji i podstaw kompozycji jazzowej.

Fot. Joanna Nowicka