symbol nieskończoności / znajomość elementarna / galeria engram

Znajomość elementarna

Wystawa zbiorowa:
Katarzyna Hajok-Bierkowska
Margo Hupert
Justyna Pikiewicz
Hanna Woźnica-Gierlasińska

Katarzyna Łata - kuratorka wystawy

Wernisaż: 12 stycznia, godz. 18.00

Galeria Engram do 3.03.2024 r.

Wystawa Znajomość elementarna dotyka kontekstów wieloletnich znajomości. Takich, które  - prawdopodobnie - bezdyskusyjnie i bezpardonowo wpływają na nasze życie.

Czy potrafimy je utrzymać jeśli nie wypływają z kontekstów rodzinnych? Czy trwają dlatego, że są naszym nie przypadkowym wyborem? Czy wieloletnie znajomości z czasów, kiedy jeszcze byliśmy dziećmi bądź nastolatkami mogą trwać nadal w „dojrzałym życiu”? Jak na nas wpływają?

Autorki postanowiły dotknąć tematu analizując portrety przyjaciółek sprzed lat, przyjaźni trwających od lat… [Katarzyna Łata]

Katarzyna Hajok-Bierkowska
Artystka, pedagożka i andragożka, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (Wydziału Grafiki w Katowicach 1999). Zajmuje się rysunkiem i malarstwem portretowym, ale przede wszystkim malarstwem abstrakcyjnym, będącym transpozycją pejzażu w którym dominują linia, faktura oraz monochromatyczna paleta barw. W 2011 roku założyła szkołę edukacji sztuk wizualnych („Pracownia Działań Artystycznych i Projektowych”), w której prowadzi zajęcia, warsztaty dla dorosłych dzieci i młodzieży oraz kursy przygotowawcze na wyższe uczelnie artystyczne i projektowe. Współpracuje z instytucjami kultury – głównie na Śląsku.

 

Margo Hupert
Artystka interdyscyplinarna. Edukację rozpoczęła w PLSP w Katowicach (specjalizacja Jubilerstwo). W 1998 r. ukończyła ASP w Krakowie, filia w Katowicach (dyplom - Komunikacja Wizualna, na wydziale Wzornictwo Przemysłowe). Od blisko 20 lat zajmuje się szeroko pojętą działalnością artystyczną. Tworzyła autorską biżuterię artystyczną ( wystawa na Expo 2010 w Szanghaju, stała wystawa w Muzeum Etnograficznym w Warszawie). Tworzyła botaniczne akwarele tworząc kolekcję artystycznych printów, które znajdują się w kolekcjach w kraju i za granicą. Brała udział w licznych wystawach zbiorowych. Obecnie członkini  ZPAP w Gliwicach, Pochłonięta miłością do natury, tworzy pejzaże w technice pasteli suchych oraz mix media.
Zafascynowana kaligrafią, którą ćwiczy w wolnych chwilach oraz fotografowaniem natury.

Justyna Pikiewicz
Z artystkami łączy ją wieloletnia przyjaźń oraz lata spędzone w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Katowicach. Prawniczka, od lat związana z sektorem finansów publicznych. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, ukończyła również studia podyplomowe Executive MBA na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie oraz studia podyplomowe w specjalizacji Historia sztuki i współczesna kultura wizualna w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk. Nie rysuje, nie maluje i nie rzeźbi od dawna. Nie wyobraża sobie jednak życia bez sztuki, którą w miarę możliwości zawodowych stara się śledzić i zgłębiać.

 

Hanna Woźnica-Gierlasińska
Absolwentka katowickiej Filii Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Studiowała na wydziale Grafiki w latach 1993–1998. Jej prace dyplomowe z zakresu grafiki warsztatowej (litografia) i malarstwa został nagrodzony medalem im. Jana Matejki. Zajmuje się malarstwem, grafiką i projektowaniem graficznym oraz edukacją plastyczną dzieci, młodzieży i dorosłych. Uczestniczyła w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych, również za granicą (m.in. Finlandia, Japonia). Jej obrazy znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych w Polsce i za granicą. Tematyką jej prac jest przede wszystkim pejzaż, lecz przetworzony przez swoje własne wyobrażenie o rzeczywistości, przez grę światła i koloru. Interesuje ją magiczny świat przyrody, który w jej obrazach i grafikach często przybiera postać abstrakcji w ostrych, nasyconych barwach. Kuratorka Mona Art Gallery.

Katarzyna Łata / kuratorka wystawy
Doktor sztuki, artysta plastyk i fotografik, kuratorka i popularyzatorka fotografii, wykładowca akademicki. Kuratorka czterech Galerii Miasta Ogrodów w Katowicach. Tworzy w obszarze sztuk wizualnych. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (Wydziału Grafiki w Katowicach 1999). Członek ZPAP (od 1999), ZPAF (od 2000; tu: członek Rady Artystycznej od 2017). Wiceprezes Stowarzyszenia FOTArtprojekt (od 2023). Inicjatorka i koordynatorka Nocy Galerii w Katowicach (NOC-K – od 2015). Autorka kilkudziesięciu wystaw indywidualnych, wielu zbiorowych oraz happeningów fotograficznych, redaktor książek fotograficznych i koordynator projektów dokumentujących Śląsk. Była kuratorką licznych wystaw i jurorką konkursów fotograficznych i przeglądów portfolio. W 2010 roku otrzymała nagrodę Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego za osiągnięcia twórcze i wkład w rozwój polskiej kultury, a w roku 2017 Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.