09 Października 2017 roku

Wystawa fotografii Zbigniewa Podsiadło

Fotografia - Zbigniew Podsiadło

Kiedy: 19 października, godz. 18.00 – wernisaż wystawy oraz koncert (sala 211), wystawa potrwa do 04.02.2018
Gdzie: Galerii Miasta Ogrodów (do 3 grudnia) oraz Galeria 5 (do 4 lutego 2018 r.)

kurator wystawy: Katarzyna Łata-Wrona

„Zbigniew Podsiadło - autor znakomitych pejzaży oraz pogłębionych reportaży o proweniencji socjologicznej, twórca dokumentów fotograficznych o wysublimowanej estetyce, a przy tym człowiek niezwykle aktywny, współorganizator i uczestnik pracy znanych grup twórczych opiewających urodę Ziemi Śląskiej oraz dokumentujących odchodzące w przeszłość elementy krajobrazu polskiego.
Twórczość fotograficzna Zbigniewa Podsiadło rozwija się w okresie przełomu w polskiej fotografii. W latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych w całym kraju powstawały grupy artystyczne, a nawet środowiska zajmujące się tematem pejzażowym, co stworzyło podwaliny pod rozwój współczesnej fotografii pejzażowej w Polsce. Również fotografia na Śląsku przeżywała złoty okres. W kraju głośne były osiągnięcia grup artystycznych związanych z Ziemią Śląską: KRON,HARD, a również Grupa Artystyczna Katowickiego Towarzystwa Fotograficznego. W tym czasie Zbigniew Podsiadło był współuczestnikiem kształtowania się programu estetycznego śląskiej fotografii tych lat.” Paweł Pierściński

Zbigniew Podsiadło urodził się w 1955 roku w Borszowicach na Ponidziu. Fotografuje od roku 1974. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików w Okręgu Górskim, w którym obecnie pełni funkcję prezesa. Uczestniczył w ponad 100 ogólnopolskich wystawach fotograficznych.
Wielokrotny laureat ważniejszych polskich nagród w dziedzinie fotografii, w tym: Medale i dyplomy ZPAF i FASFwP; Medal 150-lecia Fotografii; Złota Odznaka Federacji ASFwP. Poza tym: Srebrny medal - FIAP Zagrzeb (1977); Brązowy medal - Singapur (1977) r.; Srebrny medal - Budapeszt (1978); Brązowy Medal - Moskwa (1979); Dyplom honorowy - Chiny (1979);Druga nagroda - San Francisco (1981);Brązowy medal - Berlin 1985 roku oraz wiele innych. Jego fotografie publikowane były w magazynach artystycznych takich jak: FOTO - Polska; Fotografia - Polska; PHOTOGRAPHY - USA; Hungaria Foto - Węgry; FOTO CINE EXPERT - Szwajcaria; PHOTOCOMMUNICATION - Austria; Sowietskoje Foto - Rosja; Arte Fotografica - Hiszpania, a także w Photography Year Book - Anglia. Około 50 prac i cykli tematycznych autora zostało zakupionych do Polskiej Fototeki Narodowej. Zbigniew Podsiadło mieszka w Sosnowcu.